Komentátor Pečinka: Co vyneslo Zemana na Hrad?

31.01.2013 11:12

Bohumil Pečinka ve svém komentáři pro časopis Reflex přirovnává vítěze prezidentské volby Miloše Zemana (SPOZ) k francouzskému prezidentu de Gaullovi. Stejně jako on se po odchodu z premiérské funkce uchýlil do ústraní, kde několik let připravoval svůj návrat.

Komentátor Pečinka: Co vyneslo Zemana na Hrad?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

O funkci hlavy státu se Zeman ucházel už v roce 2003, plány mu tehdy zhatila ČSSD. Po peripetiích s Vladimírem Špidlou a Stanislavem Grossem využil Zemanovu autoritu Jiří Paroubek, který pochopil, že bez Zemana rozdělenou sociální demokracii dohromady nedá. V dalších letech se prý se Zemanem tragicky rozešel, což expremiéra vedlo k založení vlastní strany.

Právě SPOZ (Strana práv občanů - Zemanovci) má lví podíl na zavedení přímé volby hlavy státu. Zeman si podle Pečinky svůj prezidentský návrat opravdu odpracoval, což by pochopitelně samo o sobě nestačilo, kdyby mu svůj hlas nehodilo přes dva a půl milionu voličů. Komentátor Reflexu analyzuje, proč to udělali.

Zeman je prý svými názory a životním stylem typickým představitelem levice, kterého intriky spiklenců kolem Stanislava Grosse nemohli v jeho politické kariéře utnout. I po odchodu z politiky si podle Pečinky dokázal uchovat důvěru "své" části národa.

Miloš Zeman se mohl v kampani opřít o ekonomické skupiny, které u jiných stran nenacházely zastání. Skupiny, pro něž je klíčový export mimo země Evropské unie. "Právě zmatená obchodní politika dnešního ministra zahraničí způsobila ještě větší příklon těchto skupin k Zemanovi," píše Pečinka.

Zemanovou silnou stránkou bylo také to, že nejen voliči znali jeho, ale především on znal jejich zájmy, názory a postoje, na rozdíl od některých svých protikandidátů.

Schwarzenberg podcenil rozkročení

Zemanův volební tým také dokázal odhadnout, že čtrnáct dní před druhým kolem volby je nutné dát dohromady složitější základnu hlasů. "Volební tým Karla Schwarzenberga namísto širšího sociálního rozkročení jen oprašoval rozhodnuté z prvního kola a spravedlivě prohrál," popisuje Pečinka.

Od Zemana bychom měli mít požadavky, které shrnuje komentátor Pečinka do čtyř bodů: profesionální správa úřadu, sebevědomá a neodvozená zahraniční politika, sjednocující společenská role a nerozkládat politický systém a být spíše dostředivým prvkem. "To není málo," uzavírá Bohumil Pečinka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…