Naše ústava umožňuje poloprezidentský režim, připouští ústavní experti

01.02.2013 7:18

Přímou volbou prezidenta získali politici silnějšího soupeře, než sami čekali. Naše ústava totiž řeší jmenování a odvolání premiéra a členů kabinetu poměrně volně. Záleží tedy z velké části na jejím výkladu. A ten umožňuje i poloprezidentský systém, tvrdí někteří právníci.

Naše ústava umožňuje poloprezidentský režim, připouští ústavní experti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

"V klíčové otázce, kdy může být premiér odvolán, ústava podmínky nestanoví. Byť je to pro mnohé šokující, naše ústava umožňuje poloprezidentský systém," řekl pro Lidové noviny expert na ústavní právo Jan Kudrna.

K podobnému názoru se přiklání i právník, který radí Hradu. Na svém blogu zmínil, že ústava odvolání premiéra ničím nepodmiňuje a striktně vzato závisí premiérovo bytí a nebytí na volné úvaze prezidenta.

SPOZ je pro nové volby

A právě nový prezident Miloš Zeman (SPOZ) se hned po svém zvolení nechal slyšet, že současná vláda řídí zemi s minimální důvěrou občanů a nové volby by pro ni byly požehnáním. Zda hodlá být opravdu silným prezidentem a využívat všechny možnosti, které mu ústava, ať už přímo, či nepřímo, ukládá, zatím neodtajnil.

"Postavení prezidenta se nezneužívá, ale využívá," řekl po návratu z Vysočiny. Není tedy jasné, zda má v úmyslu vynutit nové volby silou. Jisté ale je, že předčasné volby by uvítala jeho strana SPOZ. Z té podpora pro radikální krok zaznívá. Podle zemanovců si Česká republika nové volby zaslouží.

Záleží i na tradici

Podle právníka Jana Kysely by ale ani "vyšší legitimita" prezidenta, která pramení z toho, že byl zvolen lidmi, neměla opravňovat k svévolnému odvolání premiéra. "Nevkládejme do ústavy rozbušky. Toto není sice šťastná formulace, ale z kontextu plyne, že takový postup je nemožný," říká LN.

Politolog Michal Pink dodal, že to nikdy není jen o psané ústavě, roli hraje také historický vývoj a další okolnosti. "Ne vždy tak prezident odvolá premiéra, byť by chtěl," dodává.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…