Klaus naznačoval k rozpadu eura: Rozdělení Československa ukazuje cestu

07.02.2013 11:02

Na konferenci k 20. výročí České národní banky a české koruny vystoupil i prezident Václav Klaus, který poslal okolnosti rozpadu společné československé měny. Ve svém projevu se opět projevil jako euroskeptik. Klaus podpořil myšlenku, že udržení evropské měnové unie není nezbytné a prohlásil, že inspirací pro Evropskou unii může být právě bezproblémová odluka české a slovenské měny.

Klaus naznačoval k rozpadu eura: Rozdělení Československa ukazuje cestu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

Nezbytným důsledkem rozpadu Československa byla podle Klause měnová odluka. Společná měna přežila rozpad federace jen o několik týdnů. Vytvářela se neustále se prohlubující nerovnováha. Tuto situaci připodobnil prezident k současné zkušenosti, kterou prožívá Evropská unie. "My jsme to na rozdíl od dnešní Evropy vyřešili tak, že jsme měnu rozdělili," podotkl.

Rozdělení měny proběhlo rychle a úspěšně. Nepříznivé dopady byly podle Klause velmi malé a statisticky nezměřitelné. Přínos samostatné měny hodnotí prezident jako nepopiratelný.

"Zdá se být evidentní, že samostatně určovaný měnový kurz i úrokové sazby Slovensku prospěly. Svou samostatnou měnu si ponechali 16 let. Další vývoj, tedy po přijetí eura, si nedovolím hodnotit. Podle mého soudu si ale Slovensko slibovalo od přechodu k euru něco jiného," řekl.

Inspirace pro EU

Zajímavou inspirací by naše zkušenost s měnovou odlukou prý mohla být pro dnešní situaci s eurem.

"Naše odluka je důkazem, že takový krok lze uskutečnit. Je nepravdou, že rozdělení měny musí mít katastrofické následky. Jeho náklady nejsou nulové, ale popírači takové možnosti opomíjejí náklady udržování neoptimálního měnového uspořádání, tedy náklady neudělání ničeho. Tak to v Evropě diskutováno vůbec není. V historii se ukázalo, že i pasivní udržování statu quo může být nesmírně nákladné. A já mám pocit, že nákladné v dnešní Evropě je," prohlásil dosluhující prezident.

V závěru prezident Klaus zdůraznil, že je přesvědčen, že měnová odluka se uskutečnit dá, a to dokonce bez vysokých nákladů. "Její celkový netto efekt může být jednoznačně pozitivní. Tak tomu v našem případě bylo," řekl.

Odmítl také tvrzení zastánců měnové unie EU, kteří tvrdí, že odluka měny některé členské země by byla problematická. Za příklad si bere Řecko.

"Mluví-li se dnes v Evropě o odchodu třeba jedné země, mluví-li se o napojení této země na evropskou ekonomiku, je třeba říci, že třeba řecká ekonomika je padesátinou evropské ekonomiky, zatímco slovenská ekonomika byla jednou třetinou československé ekonomiky. Víc není třeba dodávat, jedna třetina versus jedna padesátina," řekl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …