"Překvapilo mě to, telefonoval jsem několika svým přátelům ve Vatikánu, a i tam zavládlo velké překvapení," reagoval na papežovu rezignaci český filozof a katolický kněz Tomáš Halík. Naposledy k něčemu podobnému prý došlo ve 13. století, kdy se rozhodl odstoupit papež Celestýn.
Rozhodnutí Benedikta vidí v tom, co sám papež uvedl jako důvod k rezignaci: realistické posouzení ubývajících sil a zdraví. Ovšem i předchozí papežové se potýkali se zdravotními problémy, ale v papežském úřadu setrvali.
Inspirace pro starší lidi
"Papež Jan Pavel II. také uvažoval o rezignaci a myslím, že je dobré, že ji nepodal. Poslední období jeho života ukázalo, že církev nemusí mít vedoucí osobnosti, jako jsou současní světoví státníci, kteří se snaží vypadat sportovně, zdravě a mladě. Jan Pavel ukázal vážnost stáří a to, že člověk i v době, kdy mu zřetelně ubývají fyzické síly, si může zachovat sílu duševní. To bylo povzbuzení pro řadu starých lidí. Závěr pontifikátu Jana Pavla II. měl svůj smysl," říká Halík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr