Klaus svůj úřad používal jako politický klacek, tvrdí publicista Joch

12.02.2013 18:01

Úterním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch. Svým kritickým postojem k odcházejícímu prezidentovi se nikdy netajil, třicet dva dní před odchodem Václava Klause z funkce ale uznává, že svou funkci zastával důstojně.

Klaus svůj úřad používal jako politický klacek, tvrdí publicista Joch
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Roman Joch v pořadu České televize Hyde park

"Václava Klause respektuji, ale nemyslím si, že bych měl být na jeho prezidentské období pyšný," říká. Zároveň ale uznává, že se Klaus snažil vždy funkci zastávat důstojně. "Až na tu událost s perem," připomíná eskapádu v Chile, kde si Klaus v přímém přenosu strčil protokolární pero do kapsy saka. "Dokázal být ale vždy kritický a to je také dobře," dodává. Například ale jeho kritika Evropské unie nebyla podle Jocha konstruktivní. "Ve své kritice nenabízel žádnou alternativu. Nesloužil svému úřadu, ale úřad sloužil jeho osobě," myslí si Joch.

Václav Klaus kritizoval trend stále těsnější Unie, ale podle Jocha neposkytoval žádnou alternativu. Kromě toho neměl podle jeho slov Lisabonskou smlouvu vůbec podepisovat. "Klaus ji nejdřív nechtěl podepsat, ale Ústavní soud řekl opak, tak ji Klaus nakonec podepsal. Opravdu velký státník by ji nepodepsal, pokud by se mu nelíbila. Anebo by rezignoval," je přesvědčen. "Vždy surfoval proti proudu," dodává. Nikdy ale neměl cíl ani ambici ten proud otočit opačným směrem. "Jemu byl úřad prezidenta příliš drahý na to, aby riskoval," dodává.

Klaus napínal své pravomoce na hranici ústavy

Elementární úctu k funkci prezidenta by podle publicisty a bývalého poradce premiéra Petra Nečase měl mít každý. Ale ne za každou cenu. "Ale za normální situace. První osoba, která by měla mít úctu k postu prezidenta, by měl být sám prezident. Václav Klaus ale takto svůj úřad nepojmul," říká. V roce 2003, kdy byl Klaus zvolen, sliboval, že z něj bude aktivní a ne aktivistický prezident. "On ale napínal své pravomoce na hranici ústavy. Například když premiér Nečas přinesl demisi ministra a on ji nepřijal," říká.

Podle Jocha také Klaus udělal další zásadní chybu - používal svůj úřad jako politický klacek: "A pak se nemůže divit, že se proti němu ozvou hlasy," dodává. Prezident musí být podle publicisty nervózní a pod tlakem. Jinak se podle něj nedá vysvětlit rozhovor, který poskytl polským novinářům a ve kterém haní zesnulého prezidenta Václava Havla. "Možná si ale Václav Klaus myslí, že čím víc pošpiní ex post Václava Havla, tak se stane důležitější," dodává na závěr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…