Přispívat na dluh? Jako házet peníze do kanálu, řekl Urban na ČT

12.02.2013 22:49

Budoucí prezident Miloš Zeman překvapil veřejnost tvrzením, že plánuje založit fond na splácení státního dluhu, do něhož plánuje přispívat 30 procenty svého platu. Jeho rozhodnutí vyvolalo diskuze o tom, zda tento krok má vůbec smysl. Zatímco poslanec a předseda hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) jej hodnotí jako pozitivní gesto, podle poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové nepřináší žádné řešení. Debatovali spolu v pořadu Události, komentáře na ČT 24.

Přispívat na dluh? Jako házet peníze do kanálu, řekl Urban na ČT
Foto: hns
Popisek: Prezident Miloš zeman

 

Jak Langšádlová poznamenala, Česká republika má nižší dluh než většina evropských zemí, avšak přesto je náš dluh pro stát velkou zátěží. „Dlouhodobá prosperita nemůže být zatěžována dalším zadlužováním. Není pak dostatek prostoru k novým investicím,“ dodala. Zemanův krok ale tíživou situaci podle ní neřeší ani v nejmenším, protože mezi jeho přispívanou částkou a státním dluhem je obrovský nepoměr.

Jako osvěta je to výborný nápad, říká ekonom

V Urbanových očích naopak Zeman učinil pozitivní a symbolické gesto. On sám se však k němu neplánuje připojit a ze svého platu na státní dluh přispívat. „Dávat peníze této vládě je stejné, jako je házet do kanálu,“ vysvětlil. Řešením by podle něj mohla být například progresivní daň, jejímž prostřednictvím by na státní dluh přispívali všichni lidé s většími příjmy.

Svůj prostor k vyjádření dostal i ekonom a analytik Aleš Michl. „Je to osvěta toho, že se nemůžeme pořád donekonečna zadlužovat. Musíme si uvědomit, že každý rok zaplatím pouze na úrocích okolo 60 miliard korun,“ pochválil Zemana.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…