Kšeft za 4 a půl miliardy, ale prý výhodný. Deník píše o ministerstvu obrany

14.02.2013 9:36

Tajné dokumenty ministerstva obrany dokazují, že od dubna 2014 převezmou zprávu resortních budov a pozemků soukromé firmy. Za jejich ostrahu, úklid a případné opravy ministerstvo zaplatí přes miliardu ročně. Resort si od nového systému slibuje úspory přes sto milionů korun ročně. Odborníci ze zahraničí ale vyjadřují pochybnosti. Informace přináší deník Insider.

Kšeft za 4 a půl miliardy, ale prý výhodný. Deník píše o ministerstvu obrany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

Resort je v červnu připraven vypsat veřejné soutěže na správu majetku v šesti spádových oblastech. Vítězové by měli být známi již v prosinci. Za 1,14 miliardy korun ročně firmy obstarají úklid či opravu objektů. Kontrakty budou podepsány na čtyři roky.

Armáda prý ušetří přes 100 milionů ročně

"Během let 2014-2017 tak stát zaplatí za správu svých budov (tzv. facility management) celkem 4,56 miliardy korun. Tato suma odpovídá podle projektového týmu dosavadním nákladům," píše deník. Cílem privatizace je zefektivnění správy majetku. Dnes totiž za údržbu budov platí stovkám firem, od dubna 2014 bude pravděpodobně komunikovat s jediným podnikem v každé ze spádových oblastí.

V roce 2014 k úsporám ještě nedojde, půjde především o zkvalitnění služeb. V dalších letech se počítá s úsporami ve výši pěti až patnácti procent současných nákladů. V konkrétnějších číslech to může znamenat, že vláda ušetří až 170 milionů korun v roce 2016 a následně i v roce 2017.

Stejný systém funguje v řadě zemí NATO

„Stejný systém je zaveden ve více zemích NATO, například v USA, Velké Británii a Francii,“ předkládá inspiraci mluvčí Jana Zechmeisterová. Britové najímají soukromé firmy např. i na nábor rekrutů. Není však známo, že by nějaká země platila soukromníkům za ostrahu objektů.  Navíc i v ostrovním království se ozývají odborníci, kteří upozorňují na to, že nejde právě o nejefektivnější cestu ke snížení nákladů.

„Outsourcing není cestou k dosažení významných úspor v nákladech. Smlouva se soukromníkem je vlastně dohodou o škrtání nákladů za osmnáct měsíců, šlo by tedy postupovat rychleji,“ uvedl David Hall z greenwichské univerzity na stránkách Financial Times.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…