Strašný amatér a podivné výmluvy. Známý novinář tepe Fischera

15.02.2013 8:08 | Zprávy

Tohle asi před pár měsíci největší favorit na prezidenta Jan Fischer nečekal: místo usednutí do prezidentského úřadu shání dnes těžce peníze na zaplacení milionových dluhů za svou velkolepou kampaň. Bohatí sponzoři se vypařili hned po neúspěšném prvním kole, zaplatit svému týmu už musel Fischer ze svého. Prý mu někteří dárci neposlali slíbené peníze. „Je to nepříjemná situace, to nikomu nepřeju,“ lituje Jana Fischera sociolog Ivan Gabal.

Strašný amatér a podivné výmluvy. Známý novinář tepe Fischera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer nastartoval petiční kampaň na podporu své prezidentské kandidatury

Ale jinak se všichni odborníci shodují: je to riziko, které dobrovolně podstupuje každý kandidát. A někteří nešetří tvrdými slovy. Podle publicisty Bohumila Pečinky jen Fischer dokázal, že je naprostý amatér. „Vidím v tom strašný amatérismus, Jan Fischer vydával za klad, že přichází z jiného světa, ne z politického, a teď se ukázalo, že to může mít i své zápory. Když je někdo nezkušený, upadne do dluhů jako ti lidi v Americe, kteří si brali hypotéky, na které neměli. Sám se tím výsledkem usvědčuje z amatérismu, nemůže dluhy svádět na to, že mu peníze někdo ústně slíbil,“ kritizuje novinář.

Neplatná hypotéza byla příčinou problémů

Podle Ivana Gabala si musí být všichni kandidáti vědomi rizika a podle toho se musí chovat. „V tomto případě se příliš silně vytvořila atmosféra, že obsazení druhého kola je dopředu jasné, ale ukázalo se to jako neplatná hypotéza, bylo to překvapení a možná i příčina problémů. Možná leckdo ze sponzorů nepočítal s tím, že by se mohlo stát, že pan Fischer nepostoupí do druhého kola. Ale to je také riziko sponzorů,“ míní sociolog. Jan Fischer podle jeho názoru zacházel se svým financováním velmi transparentně. „Předpokládám, že si prověřoval kvalitu svých sponzorů,“ řekl ParlametnímListům.cz.

Spoléhat na ústní sliby byla velká chyba

Bohumil Pečinka poukazuje na to, že poslední dva až tři týdny před prvním kolem byl Jan Fischer evidentně vynervovaný, protože mu začaly skokově padat preference. „Asi to chtěl zvrátit zvýšeným pokrytím v médiích, podáváním inzerátů a podobně. Nijak se nejistil. Ale připadá mi trochu legrační, že by někdo řekl, že mu někdo něco slíbil. To jsem ještě neslyšel. Politické strany s dárci, pokud jsou to samozřejmě oficiální dárci, hned podepisují smlouvy. Pokud Fischer spoléhal jen na ústní sliby, byla to obrovská chyba,“ konstatuje. Myslí si prý, že teď odvrací pozornost „od té podstaty, že se choval hodně jako amatér“. „Tvářil se jako nejmorálnější ze všech a jen si nasekal dluhy. To je strašný problém pana Fischera, případně pana Pirka, který šéfoval jeho kampaň, a teď říká, že sledoval jen výdaje a nepřiřazoval k tomu ty peníze. Vůbec nechápu, jak je to možné. Když se politické strany dostanou do takové situace, vezmou si úvěr na zaplacení výdajů. Ale jednotlivec to bude mít horší,“ soudí. Ale někdo podle něj musí za dluh nést odpovědnost. „Když nemáte za sebou politickou stranu, tak odpovědnost musí nést pan Fischer a pan Pirk, když stál v čele kampaně. Marná sláva,“ řekl Pečinka ParlamentnímListům.cz.

Ševče, drž se svého kopyta

Předseda volebního výboru, známý kardiochirurg Jan Pirk se brání, že odpovídal jen za transparentnost hospodaření. „Pan Fischer je chudák, nestojí za ním žádná politická strana, sponzoři, kteří slíbili přispět, svoje sliby nesplnili,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz.. Ale věří, že se všechno podaří do šedesáti dnů od volby vyřešit. „Pan Fischer má nepřetržitá jednání,“ dodal. Jan Pirk vidí problém v tom, že kandidát musí plánovat i druhé kolo, ale když neuspěje a do druhého kola se nedostane, sponzoři se od něj odvrátí. Dostalo se mu prý životního ponaučení, že svět politiky je svět sám pro sebe, kde platí jiná pravidla. „A nepolitik v něm nemá co dělat, nezná pravidla politické hry a pak dopadne špatně. Prostě platí, ševče, drž se svého kopyta,“ dělí s o svoji zkušenost z několikaměsíčního nahlédnutí do světa politiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy jste blázni, hotovo“. Okamura nevydýchal Kupkův výklad o silné Ukrajině

12:45 „Vy jste blázni, hotovo“. Okamura nevydýchal Kupkův výklad o silné Ukrajině

Ve studiu CNN Prima News přivítala Terezie Tománková předsedu SPD Tomia Okamuru a ministra dopravy z…