Premiér Nečas podepsal s církvemi smlouvy o finančním vypořádání

22.02.2013 20:20

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes za ČR podepsal smlouvy o finančním vypořádání s celkem 16 církvemi a náboženskými spolky. Dokumenty, vycházející ze zákona o církevních restitucích, podepsal předseda vlády přes protesty opozice. Ta žádala, aby premiér s podpisem vyčkal do doby, než Ústavní soud (ÚS) posoudí trojici na zákon podaných ústavních stížností.

Premiér Nečas podepsal s církvemi smlouvy o finančním vypořádání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Podle Nečase je ale zákon v souladu s ústavou a vláda postupuje podle práva. Korektní a zodpovědné by však bylo s podpisem vyčkat i podle sekretáře samotného ÚS, který ale zároveň připustil, že po právní stránce dnes podpisu nic nebránilo.

Představitelé církví vnímají podpis jako jednoznačný posun k nezávislosti církví na státu

Smlouvy se týkají jen peněžní části restitucí. Za zabavený majetek získají náboženské obce během 30 let náhradu 59 miliard korun navýšených o inflaci. Největší částka, 47,2 miliardy korun, připadá na církev římskokatolickou. Stát naopak postupně přestane vyplácet pravidelné roční příspěvky na činnost. Finanční odškodnění jako jediná ze 17 obcí, které na něj mají nárok, nepřijala Bratská jednota baptistů. Lhůta pro uzavření smluv o vypořádání mezi státem a jednotlivými církvemi trvá do 30. září letošního roku.

Podle Nečase je dohoda aktem spravedlnosti. "Jsou tímto krokem odčiněny některé křivdy, které byly učiněny církvím a náboženským společnostem v průběhu komunistického režimu. Současně tím byly nastaveny základy pro nové moderní vztahy mezi státem na straně jedné a církvemi a náboženskými společnostmi na straně druhé," řekl po podpisu premiér před novináři.

Představitelé církví vnímají podpis jako jednoznačný posun k nezávislosti církví na státu. Věří, že navrácený majetek přispěje nejen církvím a věřícím, ale zejména široké veřejnosti. Například bude díky smlouvě odblokován majetek obcí i krajů, který bude moct sloužit občanům. Podle České biskupské konference (ČBK), které předsedá kardinál Dominik Duka, je dobré, aby církevní instituce hospodařily nezávisle. Majetkové narovnání prý umožní rozvíjet službu církve široké veřejnosti, jako je budování hospiců pro staré a umírající, péče o nemocné a národní kulturní dědictví, ale také vzdělávání a další obecně prospěšné aktivity.

Soudci se dnes nesešli, plénum zasedne až příští týden

Opoziční sociální demokracie ve čtvrtek požádala ÚS, aby předběžným opatřením podpis smluv zakázal. Soud nyní eviduje tři návrhy opozičních zákonodárců na zrušení celého zákona o církevních restitucích. Podali je sociální demokraté, Věci veřejné s podporou skupiny senátorů a komunisté.

 Soudci se ale dnes nesešli, plénum zasedne až příští týden. Sekretář soudu Tomáš Langášek ještě před poledním podpisem uvedl, že vláda si musí být vědoma značných finančních nákladů pro stát, jež by mohly vzniknout v případě, že by soud později návrhu vyhověl. Podle Nečase ale nic takového nehrozí. Vláda podle něj postupovala přísně podle práva a ustanovení zákona o církevních restitucích jsou v souladu s českou ústavou.

"Předpokládám, že Ústavní soud bude postupovat uvážlivě, moudře a spravedlivě, a tudíž nezruší ustanovení tohoto zákona," řekl Nečas. Není podle něj nutné politizovat činnost ÚS a hrát "politické tanečky podle muziky, kterou píská sociální demokracie".

Pro odklad až na dobu po rozhodnutí Ústavního soudu se dopoledne vyslovil také příští český prezident Miloš Zeman. Uvedl, že by na místě předsedy vlády s podepisováním dokumentů počkal.

Smlouvy dnes byly podepsány bez přítomnosti médií

Dnes podepsané smlouvy se týkají jen finanční části majetkového vyrovnání, není ale zcela jasné, za který přesně majetek církve peníze dostávají. Zákon o církevních restitucích počítá vedle finanční náhrady i s vydáváním majetku v hodnotě zhruba 75 miliard. Církve a náboženské společnosti jej mohou dostat, pokud prokážou, že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990.

Smlouvy dnes byly podepsány bez přítomnosti médií. Podle vládních úředníků si to přáli zástupci církví, kteří to ale odpoledne vyvrátili. Termín podpisu byl podle premiéra dohodnutý už delší dobu. Před budovou úřadu vlády, kde se akt konal, protestovalo šest lidí s transparentem, mírně byla zvýšena bezpečnostní opatření.

Majetková část restitucí se pravděpodobně dotkne i některých uměleckých děl, která jsou ve státních sbírkách. Přestože církve příliš nechtějí oficiálně o svých nárocích mluvit, je zřejmé, že například Národní galerie v Praze (NG) by se mohly týkat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

4:40 „Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

Po smrti zpěváka Josefa Laufera mnozí připomínají jeho píseň o Svobodné Evropě a kapitánu Minaříkovi…