Komunismus do 21. století nepatří, zaznělo na akci k výročí února

22.02.2013 22:05

Především upozornit na to, že komunismus do 21. století nepatří, měla dnešní akce na pražském Staroměstském náměstí, která se uskutečnila při příležitosti nadcházejícího 65. výročí komunistického převratu z roku 1948. V mrazivém počasí se sešla necelá desítka protikomunistických aktivistů. Chtěli také upozornit na další akce, které při této příležitosti pořádají, například na protest proti návratu komunistů k moci, který se na Staroměstském náměstí uskuteční v pondělí večer.

Komunismus do 21. století nepatří, zaznělo na akci k výročí února
Foto: KSČM
Popisek: KSČM pro krajské volby

Dnešní akce se konala symbolicky pod balkonem paláce Kinských, odkud v únoru 1948 promlouval k občanům tehdejší komunistický vůdce Klement Gottwald. Jeden z pořadatelů, Petr Marek z iniciativy Bez komunistů.cz, ukázal "symbolické parte", tedy Gottwaldovu fotografii s černou páskou.

Porušují komunisté ústavu a zákony?

"Takové naše motto je, že komunismus nepatří do 21. století, že vše, co komunismus znamenal a provedl, by mělo zůstat uzavřeno ve 20. století," řekl Marek. "V civilizované společnosti takové totalitní ideologie jako komunismus nepatří vůbec do veřejného života, natož aby se komunisté třeba i podíleli na vládě," prohlásil.

Chce se také obrátit na vládu s výzvou, aby postoupila Nejvyššímu správnímu soudu zprávu Senátu z roku 2008. Senát se tehdy usnesl, že Nejvyšší správní soud by se měl zabývat důvodným podezřením, že KSČM porušuje ústavu a zákony. Iniciativa se chce obrátit i na ČSSD s výzvou, aby zvážila svůj postup, když na krajských úrovních spolupracuje s KSČM. Výzvu chce sociálním demokratům předat v pondělí po plánované demonstraci.

Akci narušil výkřiky pražský aktivista Zdeněk Ponert

Na akci vystoupil například student třeboňského gymnázia Dominik Hořejší z iniciativy Komunisté nepatří ke kormidlu a informoval o tom, že budou následovat další protestní akce. Promluvili i další zástupci protikomunistických iniciativ z krajů. Akce se zúčastnila zhruba desítka lidí, ale podle pořadatelů zastupují několikanásobně větší množství aktivistů. "Byly to mluvčí jednotlivých iniciativ, které sdružují desítky až stovky členů," uvedl Marek. Akci narušil výkřiky pražský aktivista Zdeněk Ponert. Obvinil pořadatele ze lži a tvrdil, že současná vláda má na svědomí obětí ještě víc.

Únorový převrat 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, bylo převzetí moci komunistickou stranou po zřejmě komunisty vyprovokované vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se prakticky dostalo do područí Sovětského svazu. Tato etapa skončila až na podzim 1989.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…