Desátým návrhem chce Rath lepší podmínky pro obviněné ve vazbě

23.02.2013 10:16

Obvinění lidé, kteří jsou ve vazbě, by měli mít možnost si na vlastní náklady zajistit jídlo, které by bylo nad poměry obvyklé pro vězeňskou stravu. Navrhuje to stíhaný poslanec David Rath, který je už od loňského května ve vazbě kvůli podezření z korupce. Jde už o desátý návrh zákona, který z vazby předložil.

Desátým návrhem chce Rath lepší podmínky pro obviněné ve vazbě
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Sněmovna zatím ale ani jeden z nich neprojednala. V této předloze navrhuje Rath i další věci, které by zlepšily podmínky vazebně stíhaných lidí. Obvinění by podle jeho návrhu také nemuseli sedět ve vazbě, ale pobývat na určeném místě se stanoveným režimem. Rath chce také to, aby stíhaní měli možnost až dvakrát měsíčně dostávat balíčky s potravinami a věcmi pro osobní potřebu. Cílem je podle něj umožnit obviněnému udržet jeho stravovací návyky a nezvyšovat náklady vazební věznice. Navrhuje rovněž snazší přístup k telefonování a zvýšení počtu možných návštěv na alespoň jednu denně v rozsahu dvou hodin.

"Rozšiřují a prodlužují se návštěvy obviněného tak, aby nedošlo po dobu pobytu obviněného ve vazbě k přetrhání jeho zejména rodinných a přátelských vazeb. Cílem je usnadnit návrat obviněného do běžného života," zdůvodňuje Rath svůj návrh.

Na poměry ve vazbě si Rath stěžoval při svém vystoupení před Sněmovnou, která ho loni v červnu poprvé vydávala trestnímu stíhání. "My nežijeme v kulturní zemi, kde by vazba odpovídala tomu, co říká trestní zákon. My žijeme v zemi, kde vazba je novodobá tortura. Lámání, týrání lidí," řekl tehdy.

Domácí detekční náramek

Další součástí jeho návrhu je i to, aby stíhaní lidé mohli mít nařízené místo pobytu se stanoveným režimem. Odvolává se přitom na obdobnou možnost domácího vězení pro odsouzené. "Obviněnému budou v rámci tohoto režimu stanovena konkrétní místa, v nichž se má zdržovat a doba, po kterou se v těchto konkrétních místech má zdržovat", navrhuje bývalý středočeský hejtman.

Takového obviněného by kontrolovala mediační a probační služba a měl by také detekční náramek, který by informoval o tom, kde se dotyčný člověk zdržuje. Pokud by obviněný svým jednáním náramek poškodil a neoznámil to, mohl by za to jít do vazby.

Ratha zadržela policie loni v květnu s krabicí, v níž byly peníze. Rath se na počátku hájil tím, že si myslel, že je v krabici víno. Policie ho poté obvinila z přijetí sedmimilionového úplatku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…