Rychetský na ČT o církevních restitucích: Bude to dlouhé a složité rozhodování

25.02.2013 19:28

Nejhorší možné selhání v demokratickém systému je selhání soudce. Tak nahlíží předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na případ obviněného pražského soudce Ondřeje Havlína a dalších pracovníků justice. „Jejich obvinění vrhá špatné světlo na justici jako celek,“ prohlásil v pořadu Interview na ČT 24. Zda se jedná o ojedinělý případ, či jen špičku ledovce, se neodvážil odhadnout. V současnosti čeká Ústavní soud posuzování zákona o církevních restitucích.

Rychetský na ČT o církevních restitucích: Bude to dlouhé a složité rozhodování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

 

V pátek premiér Petr Nečas jménem vlády podepsal smlouvy s církvemi o finančním vyrovnání, a to i přes hlasité protesty opozice, která dokonce podala stížnost k Ústavnímu soudu. Rychetský v této souvislosti poznamenal, že dnes Ústavní soud poslal ministerskému předsedovi návrh předběžného opatření a žádost, aby se k němu vyjádřil. Mimo to se také obrátil na vládu s prosbou o zaslání alespoň jedné kopie podepsaných smluv.

Teprve po odpovědi dotázaných politických osob bude podle Rychetského možno začít vést diskuze o tom, zda je zákon o církevních restitucích skutečně protiústavní a jaké účinky by rozhodnutí soudu mohlo mít. „Nález Ústavního soudu je závazný pro všechny osoby, ale na druhé straně platí, že jeho nálezy nemohou mít zpětnou účinnost, mohou působit jen do budoucna,“ vysvětlil.

Dlouhé diskuze a hledání většinového názoru

Rychetský očekává, že rozhodnutí nebude jednoduché, mimo jiné i proto, že neexistuje k tomuto případu žádný precedens. „Bude to otázka dlouhých diskuzí a posuzování,“ odhaduje. Jak dlouho to může trvat, ale nemá představu, protože setkání ústavních soudců kvůli tomuto případu zatím neproběhlo.

Ústavní soud může zrušit zákon nebo jeho část, přičemž účinky tohoto rozhodnutí jsou závazné pro všechny. Zároveň však Rychetský zdůraznil, že pokud Ústavní soud zruší nějaký právní předpis, tak právní účinky, které nastaly před jeho zrušením, jsou nedotčeny, ale práva plynoucí z toho zákona již nelze vykonávat. Co by to znamenalo ve skutečnosti, zatím ale nikdo nedokáže říci, dle svých slov ani Rychetský.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…