Jan Sobotka: Rozhodnutí ve věci církevních restitucí vítám

01.03.2013 8:36

Příčinu vzestupu levice vidí starosta Vrchlabí Jan Sobotka v selhání pravice, která zvláště podporou klientelismu nedokázala udržet rovné podmínky života a podnikání v zemi. Na druhou stranu zákon o vyrovnání s církvemi vítá. Z jakého důvodu? A jaký dopad má na obyvatele města nedávno schválená novela RUD či zákaz pobytu pro recidivisty? Nejen na to, se zeptali ParlamentníListy.cz

Jan Sobotka: Rozhodnutí ve věci církevních restitucí vítám
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Vrchlabí Jan Sobotka

Vy osobně jste v krajských volbách Královehradeckém kraji kandidoval za Starosty a nezávislé. Volby však vyhrála ČSSD, která tak vládne spolu s KSČM těsnou většinou jednoho hlasu. Co je podle Vás příčinou výhry a celkového vzestupu levice včetně komunistů?

Selhání pravice, která zvláště podporou klientelismu nedokázala udržet rovné podmínky života a podnikání v zemi.

V loňském roce jste pro naše stránky vyjádřil obavu o bezpečnost a pořádek ve městě v souvislosti se snižováním počtu policistů ze strany ministerstva vnitra. Jak byste situaci hodnotil s odstupem času?

Obavy se nenaplnily, uvidíme na dopad amnestie.

Nedávno také parlament definitivně posvětil novou sankci zákazu pobytu pro recidivisty, kteří se opakovaně dopouštějí vážných přestupků. Jak se k normě stavíte Vy osobně? Domníváte se, že jde o efektivní řešení?

Bohužel se k tomu nemohu vyjádřit, neboť s aplikací tohoto zákona nemám zkušenost.

V oblasti vládních reforem Vám vadí zejména to, že chybí vzor v tom, že „šetřit musíme všichni“. Jak v tomto směru nahlížíte na církevní restituce, které byly schváleny pro mnohé v nejméně vhodnou dobu a navíc přes nesouhlas veřejnosti a opozice?

Nesouhlas opozice nepovažuji za podstatný názor k věcnému řešení problému. Jde o politický postoj.

Já osobně vítám rozhodnutí ve věci, protože města a obce omezuje nemožnost začlenit tyto nemovitosti do plánů na rozvoj. Při každém rozhodnutí je třeba dohody obou stran a také jisté vstřícnosti, tím mám na mysli odhad skutečné hodnoty vydávaného majetku. To prakticky nelze určit k jednomu datu. Vítám též dohodu o postupném snižování příspěvku státu na činnost církví.

Krkonoše v současné době dokončují strategii rozvoje regionu, která tak bude ovlivňovat vývoj regionu v následujících letech. Co je hlavní prioritou této strategie? Na základě jakého podnětu vznikla? Má na ni například vliv klesající zájmen turistů o region? A co Vy osobně byste pro zlepšení regionu z pohledu starosty Vrchlabí a předsedy dobrovolného svazku měst a obcí ,,Krkonoše“ preferoval?

Prioritou strategie rozvoje Krkonoš je její integrita. Staví na dohodě všech aktérů v území, včetně Správy KRNAP, a na přeshraniční  spolupráci s polskou stranou Krkonoš.

Vznikla na základě snahy svazku měst o zajištění pracovních příležitostí a dobrých podmínek pro život obyvatel. Do té doby se svazek zabýval výhradně cestovním ruchem.

Osobně preferují zvýšení kvality služeb v poměru k cenám a zlepšení dopravní dostupnosti.

Vedle nedostatku pracovních příležitostí řeší město problém se stavem rozpočtu. Do jaké míry Vám v tomto směru (ne)pomohlo schválení RUD?

Bude záležet na skutečném naplnění předpokladu zvýšení příjmu z daní. Podle výpočtu MF bychom mohli očekávat o 17 mil. Kč ročně více, ale skutečnost může být výrazně nižší.

Pokud by to bylo alespoň okolo 10 mil. Kč, tak by se mohl zvýšit investiční rozpočet města o 25 %, a to je významné.

Vrchlabí se má podílet na sedmi set milionové investici do silnic v Královéhradeckém a Libereckém kraji díky rozšíření automobilky. Kolik to město bude stát z rozpočtu a kterých silnic na Vrchlabsku se to týká?

Žádná komunikace v majetku města není v plánu na rekonstrukci z dotace na rozvoj průmyslové zóny. Jedná se výhradně o komunikace v majetku krajů a státu, a proto ani město na tyto akce nebude ze svého rozpočtu přispívat.

Chystáte také nový fotbalový stadion za 80 milionů s pomocí dotace. Proč vlastně vznikne a uživí se taková investice ve městě?

Jedná se o to, že stávající fotbalový stadion města byl zabrán pro rozšíření závodu ŠKODA AUTO a.s. Tento krok byl již očekáván několik let, spíš desítek let. Fotbalový stadion s pomocí dotace se tedy buduje jako náhrada za zabraný. Jedná se o stadion odpovídající velikostí krajským soutěžím a velikosti města Vrchlabí. Je stavěn na „zelené louce“, a proto jsou vyšší náklady na dopravní napojení a přípojky. Bude mít jedno hlavní, travnaté hřiště a jedno tréninkové hřiště, s umělou trávou. K tomu potřebné zázemí a tribunu pro 200 sedících diváků. Celková kapacita bude 700 diváků.

Tak jako každá vesnice má svůj fotbalový stadion, tak Vrchlabí také potřebuje tento stadion, jako součást základní občanské vybavenosti. O potřebnosti této investice není pochyb. Neboť současný fotbalový klub sdružuje přes 300 sportovců, převážně mládeže.

Na rozhovoru spolupracovali K. Synková a Z. Koulová

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Katka Synková

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…