Michal Hašek: Dělení na "sobotkovce" a "haškovce" tu bylo možná kdysi

04.03.2013 10:34

ČSSD musí opustit opoziční rétoriku a začít předkládat konkrétní řešení problémů. Jinak se prý nelze divit, že lidé stranu nevnímají jako řešení současných problémů, ale jako jejich součást. Kromě toho by prý měla jednoznačně odmítnout spolupráci s KSČM. To prohlašuje v rozhovoru pro MF DNES první místopředseda strany Michal Hašek, který odmítá ve vládě řešit problémy, že nějaký komunistický náměstek byl kdysi agentem StB.

Michal Hašek: Dělení na "sobotkovce" a "haškovce" tu bylo možná kdysi
Foto: Michal Hašek
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek

Michal Hašek odmítá, že by strana pod vlivem prognóz jednoznačného volebního vítězství příliš podléhala optimismu. „Období, kdy ČSSD usínala na vavřínech pod dojmem průzkumů veřejného mínění, je doufám definitivně za námi,“ prohlašuje. Strana podle něj musí neustále pracovat na tom, aby byla pro voliče zajímavá. „Lidé očekávají, že ČSSD nabídne řešení, protože doposud jsme byli vnímani spíš jako součást problému nynějšího establishmentu, nikoliv jako nové řešení,“ obává se.

Proto by strana měla z fáze kritiky vlády, která je pro opozici přirozenou, přejít do fáze představování vlastních alternativ. Strana si podle něj také musí uvědomit, že o voliče bude bojovat s KSČM či s SPOZ, nikoliv s ODS nebo TOP 09. „Není normální, že jsme několik posledních voleb vyhráli, ale také přišli o mnoho voličů,“ vysvětluje.

Pokud jde o spolupráci v rámci levice, Hašek nemá obavy, že by nastupující prezident Miloš Zeman jako její přirozený hegemon zasahoval i do vnitřních záležitostí strany. „Sociální demokracii si budeme řídit z Lidového domu, nenecháme si ji řídit odjinud,“ ujišťuje s tím, že totéž řekl i prezidentu Zemanovi.

Toho označoval za vhodného již v době, kdy ČSSD vybírala svého kandidáta do voleb. Pak loajálně podporoval Jiřího Dienstbiera, ale jeho volební výsledek hodnotí spíše kriticky. „Jestliže dnes má ČSSD podporu čtyřiceti procent lidí, tak to není šestnáct procent v prezidentských volbách,“ říká Hašek. A pokud to byla volba osobností, tak šestnáct procent hlasů tvoří zajímavý kontrast k šedesáti procentům, která Dienstbierovi pravidelně přisuzují průzkumy popularity politiků.

Odmítá však, že by strana byla vnitřně rozdělena, jak se občas povídá, na „sobotkovce“ a „haškovce“. „To možná platilo na sjezdu před dvěma roky,“ prohlašuje s tím, že po něm oba lídři prokázali, že ve vedení strany dokážou spolupracovat. Odlišné názory jsou podle něj pochopitelné, překážkou spolupráce je však pouze to, pokud někteří neakceptují většinový názor a usnesení strany.

Tito sólisté podle něj stranu poškozují, a je úplně jedno, zda je to Marie Benešová, která již před prvním kolem prezidentské volby proti stranickému kandidátovi podporovala Miloše Zemana, nebo Jiří Dienstbier a Vladimír Špidla, kteří se vzepřeli stranickému rozhodnutí podpořit Zemana v kole druhém.

Když něco funguje, není důvod to měnit

Pokud jde o jeho představy o vedení strany po sjezdu, zachoval by ve většině současný stav. „Na jižní Moravě říkáme: Když něco funguje, není důvod to měnit,“ prohlašuje. A tandem Sobotka-Hašek prý funguje dobře, stejně tak i další místopředsedové Zdeněk Škromach a Lubomír Zaorálek. Další křesla by však podle něj mohla být obsazena „novou krví“, například úspěšnými hejtmany Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem.

Co však Hašek rozhodně nepreferuje, je vládní spolupráce s KSČM. „Současná KSČM je nezreformovanou stranou,“ prohlašuje. Jedná se podle něj o stranu, jejíž představitelé zpochybňují čin Jana Palacha, adorují pohraničníky a chodí se klanět Gottwaldovi. „Pokud se komunisté jasně neoddělí od těchto věcí a v programu neopustí věci, jako je útok na soukromé vlastnictví, je pro mě nepředstavitelná vládní koalice s KSČM,“ prohlašuje. Odmítá prý později řešit skandály, že nějaký ministerský náměstek byl agentem StB.  


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…