ÚS měl přezkoumat abolici kvůli mezinárodním smlouvám, tvrdí Rychetský

08.03.2013 16:40 | Zprávy

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský míní, že soud měl senátorský návrh na zrušení části amnestie projednat z hlediska ústavního závazku dodržovat mezinárodní smlouvy. Česko se v nich totiž zavázalo stíhat některé zločiny a zamezit legalizaci výnosů z trestné činnosti. Rychetský to uvedl v pátek ve svém zveřejněném stanovisku k usnesení ÚS o odmítnutí senátorského návrhu. Informuje ČTK.

ÚS měl přezkoumat abolici kvůli mezinárodním smlouvám, tvrdí Rychetský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Když plénum ÚS v úterý schválilo odmítnutí senátorského návrhu, měli čtyři soudci z 12 odlišné stanovisko, většina je však přehlasovala. Zatímco soudce Miloslav Výborný měl námitky jen proti odůvodnění soudního usnesení, trojice Rychetský, Ivana Janů a Vojen Güttler nesouhlasili přímo s výrokem. Na rozdíl od svých kolegů věří, že ÚS měl senátorský návrh věcně projednat - "nepochybně s rizikem obvinění ze soudcovského aktivismu", poznamenal ve svém stanovisku Rychetský.

Žádný akt veřejné moci se nemůže zcela vymykat kontrole ústavnosti

Předseda ÚS se neztotožňuje se závěrem pléna, že amnestijní rozhodnutí je pro svou specifickou povahu soudně nepřezkoumatelné. Soud měl dát podle něj přednost zásadě, že žádný akt veřejné moci se nemůže zcela vymykat kontrole ústavnosti.

Napadený druhý, tedy aboliční článek amnestie, který zastavuje trestní stíhání delší osmi let, měl poté ÚS podle svého předsedy posoudit z hlediska ústavního závazku dodržovat mezinárodní smlouvy, kterými je Česká republika vázána. V Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod a Úmluvě o praní, vyhledávání, zadržování a konfiskaci výnosů ze zločinu se ČR zavázala k trestnímu postihu vyjmenovaných zločinů a k zamezení legalizace výnosů z trestné činnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

18:00 Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

Organizátoři Prague Pride Festivalu, největší české akce na podporu práv LGBT+ komunity, oznámili za…