Buzerace, závist bohatým. Pravice odmítá Zemanův návrh na zkoumání majetku

12.03.2013 8:17

Nový prezident Miloš Zeman už několikrát prohlásil, že v boji proti korupční mafii je nutné přijmout nový zákon, podle kterého by vlastníci většího majetku byli povinni prokazovat původ svého jmění, a to od hranice deseti milionů korun. Podle všeho ale podobný návrh ve sněmovně neprojde.

Buzerace, závist bohatým. Pravice odmítá Zemanův návrh na zkoumání majetku
Foto: Petr Kupka
Popisek: Jeroným Tejc a Bohuslav Sobotka

Ačkoli se ČSSD chystá už potřetí v tomto volebním období předložit návrh takového zákona, sněmovna mu není nakloněna. Zejména poslanci TOP 09 a ODS označují majetková přiznání za buzeraci lidí. "Nikdy bychom nemohli žádné majetkové přiznání podpořit, pokládáme to za čistou hru na závist,“ řekl Právu šéf klubu ODS Marek Benda s tím, že všichni lumpové zákon stejně obejdou.

Stejného názoru je i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. "Bylo by to jen další nesmyslné opatření, které dopadne na prosté občany, a těch, u kterých je to opravdu potřeba, by se to vůbec nedotklo,“ řekl Právu. S Bendou se shoduje v tom, že u politiků a vysokých státních úředníků ale přiznání na místě jsou.

Pro plošná přiznání by nehlasovala ani šéfka strany LIDEM Karolína Peake. Souhlasí ale s možností mimotrestního odčerpání majetku, u jehož původu nelze dohledat zdroj. Místopředsedkyně vlády ještě podotkla, že podobná úprava je dána ve vládou schválené protikorupční strategii, se kterou by mělo přijít ministerstvo financí.

"Bereme tuto věc vážně, ale zatím se k tomu nechceme vyjadřovat,“ řekl Právu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Běžného občana se návrh nedotkne

Podrobnosti o chystaném návrhu nechce sdělit ani sociální demokracie. Podle předsedy klubu Jeronýma Tejce ale rozhodně nemíní dotírat na naprostou většinu obyvatel s tím, že by museli podávat přiznání. Principem by mělo být to, že finanční úřad může dotyčného vyzvat k prokázání původu majetku na základě znalostí z registrů. Pokud to vlastník nebude schopen doložit, budou následovat sankce v podobě dodatečného zdanění nebo dokonce zabavení majetku.

Kromě ČSSD mají podobný návrh v záloze také komunisté a strana Věcí veřejných. Oba počítají s přiznáváním majetku od dvaceti milionů korun. A oba Nečasův kabinet zamítl jako špatné.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…