Veřejné zakázky by podle Senátu měly mít jen transparentní firmy

20.03.2013 21:53

O veřejné zakázky nebo podporu by se podle Senátu měly ucházet pouze akciové společnosti, které mají dohledatelnou vlastnickou strukturu. Horní komora tak dnes doplnila vládní návrh zákona o regulaci anonymních akcií. O senátních úpravách rozhodne Sněmovna, která předlohu napoprvé schválila téměř jednomyslnou většinou.

Veřejné zakázky by podle Senátu měly mít jen transparentní firmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) senátory před přijetím změn varoval. Poslanci by podle něho nakonec nemuseli schválit žádnou verzi. Upozorňovaly na to i protikorupční organizace, podle nichž by senátní úprava dostala český zákon do rozporu s evropskou směrnicí o veřejných zakázkách, která taxativně stanoví kvalifikační předpoklady pro účast v tendrech a nepovoluje jejich rozšíření. Neřeší ani problém, že by se o zakázku mohly ucházet zahraniční firmy, které nemusejí mít zaknihované akcie vlastníků.

Předseda senátního výboru pro veřejnou správu Ivo Bárek (za ČSSD) ale namítl, že změny byly připravovány a konzultovány s ministerstvem pro místní rozvoj. Schválení zákona beze změn tak, jak to těsnou většinou doporučil senátní ústavně-právní výbor, podpořilo jen 20 ze 71 senátorů, zatímco pro úpravy ve formě změn zákonů o veřejných zakázkách a o podpoře obnovitelných zdrojů energie nakonec zvedlo ruku 59 senátorů ze 70 přítomných.

Anonymní vlastníci se prý stále mohou schovávat

Vládní předloha podle Bárka sice formálně ruší anonymní akcie, ale fakticky neruší anonymní vlastnictví akciových společností. "Anonymní vlastníci se dál budou moci schovávat prostřednictvím papírových listinných akcií na jméno. Toto vlastnictví bude možné poměrně rychle a nekontrolovatelně měnit," uvedl senátor. Vlastníkem akcií české firmy by tak mohla být například zahraniční firma s anonymními vlastníky, podotkl.

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Podle kabinetu to zajistí možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci nebo soudci. Pokud společnosti ani jednu z cest nezvolí, jejich cenné papíry na doručitele by se změnily od ledna příštího roku na akcie na jméno.

Na omezený přístup k zaknihovaným akciím poukazovali i mnozí senátoři, podle nichž norma nenaplní očekávání těch, kteří si od předlohy slibují snadné odhalení vlastnické struktury firem. Bárek kvůli tomu na adresu předlohy poznamenal, že je jen "jistým krůčkem, půlkrokem milimetrovým krokem kupředu".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…