Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) senátory před přijetím změn varoval. Poslanci by podle něho nakonec nemuseli schválit žádnou verzi. Upozorňovaly na to i protikorupční organizace, podle nichž by senátní úprava dostala český zákon do rozporu s evropskou směrnicí o veřejných zakázkách, která taxativně stanoví kvalifikační předpoklady pro účast v tendrech a nepovoluje jejich rozšíření. Neřeší ani problém, že by se o zakázku mohly ucházet zahraniční firmy, které nemusejí mít zaknihované akcie vlastníků.
-
TÉMA: Anonymní akcie
Předseda senátního výboru pro veřejnou správu Ivo Bárek (za ČSSD) ale namítl, že změny byly připravovány a konzultovány s ministerstvem pro místní rozvoj. Schválení zákona beze změn tak, jak to těsnou většinou doporučil senátní ústavně-právní výbor, podpořilo jen 20 ze 71 senátorů, zatímco pro úpravy ve formě změn zákonů o veřejných zakázkách a o podpoře obnovitelných zdrojů energie nakonec zvedlo ruku 59 senátorů ze 70 přítomných.
Anonymní vlastníci se prý stále mohou schovávat
Vládní předloha podle Bárka sice formálně ruší anonymní akcie, ale fakticky neruší anonymní vlastnictví akciových společností. "Anonymní vlastníci se dál budou moci schovávat prostřednictvím papírových listinných akcií na jméno. Toto vlastnictví bude možné poměrně rychle a nekontrolovatelně měnit," uvedl senátor. Vlastníkem akcií české firmy by tak mohla být například zahraniční firma s anonymními vlastníky, podotkl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem, čtk