Líné sociální přísavky. Rázný podnikatel u Jílkové zametal s nezaměstnanými

22.03.2013 6:45

Pomáhá se dostatečně nezaměstnaným najít práci, která by je uživila? A nejsou někteří nezaměstnaní líní hledat práci, a tak raději čerpají dávky? Na to se ptala moderátorka Michaela Jílková v ČT, kde jí podnikatel Ivo Toman rázně a stručně odpověděl: ne všichni, ale mnoho nezaměstnaných jsou spíše sociální přísavky.

Líné sociální přísavky. Rázný podnikatel u Jílkové zametal s nezaměstnanými
Foto: ČT
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková

Nezaměstnaní si totiž podle něj někdy stěžují, přitom prý jejich dávky platí pracující. „Tihle lidi jsou sociální přísavky a my jsme paraziti? Mně to trošku nesedí,“ vysvětloval v Máte slovo podnikatel Ivo Toman. „Když někdo nechce jezdit do práce, tak ve středověku by umřel hladem,“ odpověděl na argumenty, že pro někoho je práce třeba daleko.

S tím zčásti souhlasil i Petr Bajer ze Strany soukromníků, zdůraznil však, že jde skutečně jen o některé případy. „Určitě je procento nezaměstnaných, kteří pracovat nechtějí a využívají dávky,“ připustil, ale ihned dodal: „A pak je procento nezaměstnaných, kteří pracovat chtějí, a my jim musíme pomoct.“

Podle ministerstva práce a sociálních věcí by s tímto problémem měl pomoci systém rekvalifikací. „Rekvalifikace vnímáme jako nástroj, který skutečně může pomoct,“ míní náměstek ministra Roman Chlopčík.

Jenže ne vždy to je možné. Jedna z divaček si v pořadu například stěžovala, že musela absolvovat rekvalifikace, jelikož neuměla s počítačem, a vše jí trvalo 16 měsíců. Podnikatel Toman se ale divil – co jí na tom trvalo tak dlouho? „Myslím, že někteří lidé jsou nerekvalifikovatelní,“ oznámil suše s tím, že tuto ženu by ve své firmě nezaměstnal, podle něj o práci zřejmě ani nestojí. „Měli by být vděční za to, co dostávají,“ dodal opět k dávkám.

Stejně tak se pustil i do čtyřicátníka a dlouhodobě nezaměstnaného programátora. Na dotaz, zda požádal o rekvalifikaci, totiž odpověděl, že ne. Z jakého důvodu? „To byste musel něco udělat,“ komentoval to Toman. Vzápětí mu začal vyjmenovávat, kolik pro něj na stránce s nabídkami práce našel míst. V Praze to byly stovky. „Vina není v systému, milý pane,“ dodal.


Podnikatel Ivo Toman v pořadu ČT Máte slovo, ReproFoto: ČT

Škromach: Vysokoškolák nebude zametat chodník

„Pan Štucha je tady jako na pranýři,“ zasáhla náhle moderátorka Michaela Jílková, „vy děláte, jako by nechtěl pracovat.“ V tu chvíli se zapojil i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach – ano, místa by tu byla, ale „člověk, který je vysokoškolsky vzdělaný, nepůjde zametat chodník“.

Mezi ním a zástupcem vlády Petrem Gazdíkem (TOP 09 a Starostové) pak vznikl spor o to, jaká je skutečná nezaměstnanost v České republice – je vysoká, nebo ne? „Za časů pana Škromacha jsme byli 17. v Evropské unii v nezaměstnanosti, dneska jsme sedmí,“ vysvětloval Gazdík. Nyní je počet nezaměstnaných sice vyšší, ale tehdy byla doba ekonomického růstu, proto jsme ve výsledku byli nízko v žebříčku. Nyní je recese, a tak míst ubylo.

„Porovnáváte hrušky s jabkama,“ nedal se Škromach. „Vy jste udělali z lidí, kteří ztratí práci, téměř gaunery,“ dodal. Poukazoval tím na veřejně prospěšné práce, které byly pro nezaměstnané povinné, pokud chtěli dávky, než to však zakázal Ústavní soud.

Nechlastejte a rozdávajte knihy

Vtom podnikatel Toman vytáhl ve studiu knihu s názvem Umění vládnout, kterou napsala Margaret Thatcherová (zdůraznil, že jde o jiné dílo než od Tomia Okamury). Knihu pak doporučil všem politikům, zejména pak levicovým. „Místo chlastání na Stodolní ji dejte svým lidem na svých kongresech,“ rýpnul si do Škromacha. „To ukazuje, jaká je to asi úroveň,“ odvětil mu senátor.

V závěru pořadu jedna z divaček podotkla, zda se z práce nestává už jakési privilegium, které je jen pro některé – ne například pro matky či starší občany. „Mám takový dojem, že jste úplně mimo realitu,“ poznamenal směrem ke Gazdíkovi i Bajer. Gazdík však ujišťoval – vláda si uvědomuje, co se děje. A chce pomoci, například podporou aktivní zaměstnanosti, na kterou dala několik dalších miliard korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…