Sněmovna podpořila normu o reorganizaci Vojenské policie

22.03.2013 10:04

Sněmovna dnes podpořila nový návrh zákona, který reorganizuje Vojenskou policii. Nově by měla mít dvě části. První by byla podřízena ministrovi obrany a sloužila by k odhalování protiprávního jednání vojáků. Druhá složka by zajišťovala pořádkové a dopravní služby a byla by podřízena náčelníkovi generálního štábu. Vládní předloha míří k posouzení do branného výboru.

Sněmovna podpořila normu o reorganizaci Vojenské policie
Foto: mocr.army.cz
Popisek: Šéf vojenské policie Milan Schulc

Obrana si od reorganizace slibuje mimo jiné finanční úsporu. Jen na platech by měla ušetřit více než 50 milionů korun ročně.

Nový ministr obrany Vlastimil Picek uvedl, že předloha vychází ze základního dokumentu ministerstva, takzvané Bílé knihy. "Právní rámec bude lépe vyhovovat současné praxi," řekl ministr.

Předloha nově upravuje a přesněji vymezuje místní, osobní i věcné oblasti působení vojenských policistů, a také jejich práva a povinnosti. Vojenská policie by také nově měla mít menší počet velitelství, místo čtyř jen dvě.

Návrh zákona o Vojenské policii počítá s tím, že by její organizační strukturu stanovoval napříště ministr obrany. Náčelník armádní policejní složky by zodpovídal za celou oblast policejní ochrany. Současně by pod něj přímo patřila kriminální služba Vojenské policie a inspekční orgán armádní policie, který bude nově vytvořen.

Nezávislý inspekční orgán

Inspekce bude přímo podřízena pouze náčelníkovi Vojenské policie a bude působit nezávisle na jiných orgánech. V kontrolním orgánu budou příslušníci současného oddělení inspekce a vnitřní kontroly Hlavního velitelství Vojenské policie.

Změna velitelské struktury s sebou ale přinese i několikamilionovou investici do rekonstrukce budov a rozšíření kapacit dvou velitelství. Další investice bude nutné vynaložit na technické zabezpečení prostor pro reorganizovanou kriminální službu Vojenské policie.

Dalším cílem nového zákona je přesněji vymezit území, kde armádní policejní složka působí. Jejím hlavním teritoriem by i nadále měla být Česká republika, zákon by měl ovšem jasně stanovit, že Vojenská policie působí i na místech působení českých ozbrojených sil v zahraničí.

Vojenská policie byla zřízena v lednu 1991. Slouží k policejní ochraně příslušníků ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří Ministerstvo obrany.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …