Primátor Opavy: Slova pana Mládka o „parazitech“ považuji za mimořádně nešťastná

28.03.2013 7:12

Požádali jsme primátora Opavy Zdeňka Jiráska (ČSSD) o jeho názor na situaci ve školství a na navrhovanou reformu stínového ministra školství Marcela Chládka (ČSSD). Primátor se ale také svěřil se svým názorem na elektronizaci veřejné správy a prozradil nám, jak pokračuje v psaní svých knih.

Primátor Opavy: Slova pana Mládka o „parazitech“ považuji za mimořádně nešťastná
Foto: liberix.cz
Popisek: Opava

Na začátku března se uskutečnil stranický sjezd ČSSD, na kterém nazval stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek živnostníky parazity a nechal se slyšet, že v případě vítězství strany v parlamentních volbách se bude snažit prosadit razantní zvýšení daní a „narovnání“ vztahů mezi zaměstnanci a lidmi, kteří pracují jako OSVČ – živnostníky. To ale zvedlo ze židle nejednoho drobného podnikatele či živnostníka. Jak se k tomu stavíte vy?

Slova pana Jana Mládka o „parazitech“ považuji za mimořádně nešťastná a ve své podstatě neadekvátní.

Krajský úřad jako zřizovatel školy a nadřízený orgán doporučil radnici snížit počet žáků Mendelova gymnázia, s čím ale nesouhlasí nejen studenti, ale i značná část obyvatel. Jak se k problému stavíte vy osobně? Je skutečné nutné stav snižovat?

K rušení jedné třídy na Mendlově gymnáziu Opava jsem se jasně vyjádřil již v tisku připomínavým dopisem, a to ihned po sdělení pana ředitele gymnázia. V něm jsem požádal krajskou reprezentaci o revizi předmětného usnesení.

Pokud se pozastavíme u školství. Jak vnímáte návrhy reformy školství, které nedávno zveřejnil stínový ministr školství Marcel Chládek? Mám na mysli možnost posunout začátek povinné školní docházky až na sedm let, posunutí začátku vyučování, atd.?

Uvedené změny ve školství nesporně odrážejí některé současné trendy či dokonce vize části občanů České republiky. Osobně však např. hodinu zahajované výuky nepovažuje za kardinální problém, ale naopak za záležitost okrajovou. Daleko důležitější je vnitřní obsah vzdělávání na školách. Zahájení povinné školní docházky mezi 6-7 rokem stáří dítěte, navíc s možnou individuální úpravou, považuji za optimální. Nejsem však odborníkem na systém základního školství, takže jde pouze o osobní názor zformovaný vlastními zkušenostmi.

Elektronizaci veřejné správy, známou pod původním názvem Výzva 09, prosazovalo minulé vedení města. Současné vedení města je však především z finančních důvodů opačného názoru. Nedomníváte se, že by byl projekt ale i přes finanční náklady pro obyvatele prospěšný? A neuvažujete pro projekt získat dotace?

Elektronizace veřejné správy má v obecné rovině mou jednoznačnou podporu. Případ Opavy a rezignace na realizaci Výzvy 09 má však zcela konkrétní příčinu. Jde především o dlouhou časovou prodlevu, takže naplnění projektu se stalo ve vymezeném chronologickém rámci prakticky nezvládnutelné. Dále pak o problém s úvěrovým rámcem, jehož čerpání bylo sjednáno sice s časovou rezervou, nicméně nynější prodleva přesáhla jakákoli očekávání. Do rozhodnutí o rezignaci na Výzvu 09 nesporně zasáhla i analýza vývoje města a jeho finanční situace ve stabilně se zhoršujících ekonomických podmínkách ve státě.

Jako jednu ze svých priorit považujte zajištění chodu města a zabezpečení investičních akcí. Jak se Vám v tomto směru daří v čerpání dotací? A jaké projekty byste v této souvislosti zmínil? 

Dosud všechny nasmlouvané akce byly dokončeny (Slezské divadlo, Dům umění, Kulturní dům Na Rybníčku, tělocvična Tyršův stadion, projekty v rámci Integrovaného plánu rozvoje města - sídliště Kateřinky, cyklostezky, apod.) Kromě dotačních titulů do investičních akcí zapojujeme i část vlastních rozpočtových prostředků (investice do ZŠ, zateplování části bytového majetku města, rekonstrukce v dopravní infrastruktuře). V těchto postupech chceme pokračovat i v následujícím období.

Jak jste uvedl pro naše stránky před rokem, město dopracovává koncepci sociálního bydlení na následující roky. Co by mělo být její hlavní prioritou? A jak to s koncepcí vypadá nyní?

Koncepce sociálního bydlení začala být po svém schválení naplňována, a to především v ohledu nakládání s uvolněnými městskými byty.

Jak vypadá práce na knize, kterou píšete? Kdy by mohla vyjít?  A prozradíte čtenářům název a o čem by měla být?

Na psaní mi zbývá velmi málo času. V tomto roce bych chtěl dokončit úpravu dvou rozpracovaných textů. První se týká některých perzekucí československých občanů v bývalém SSSR, na čemž pracuji společně s Dušanem Janákem. Druhá kniha je z prostředí hospodářských dějin a jejím tématem je „ocelová koncepce“ ve vývoji českých zemí v letech 1947 – 1953.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Katka Synková

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…