EU se neshodne, jak nastolit mír na Blízkém východě, řekl Schwarzenberg

02.04.2013 16:24

Česká republika a další členské země Evropské unie vidí konflikt mezi Palestinou a Izraelem stejně. Neshodnou se ovšem na tom, co je účelné pro nastolení míru na Blízkém východě udělat. Po setkání se svým palestinským protějškem Rijádem Málikím to v Černínském paláci řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. ČR je v unii známá svým velmi blízkým vztahem s Izraelem. Podle Schwarzenberga je jakékoli řešení situace nutné přijímat ve spolupráci s židovským státem.

EU se neshodne, jak nastolit mír na Blízkém východě, řekl Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Problémy mezi Izraelci a Palestinci jsou dlouholeté. Česko zastává názor, že by se Palestina měla stát plnohodnotným státem. "Že bychom viděli nutnost opravdového státu, v tom jsme v naprosté shodě. V čem se lišíme, je taktika a přístup," řekl novinářům Schwarzenberg. Podle Málikího je v zájmu Palestiny existence dvou separátních států Izraelců a Palestinců. "Věříme v jednání a proces, které povedou ke vzniku dvou nezávislých států žijících vedle sebe v míru," prohlásil ministr zahraničí palestinské samosprávy.

Česko odmítá jednostranné kroky Palestinců

Česká diplomacie uvádí, že odmítá "jednostranné" kroky Palestinců, prosazuje přímá jednání. Proto například se Česko v OSN postavilo proti ambicím Palestiny, když jako jediný členský stát EU hlasovalo proti udělení pozorovatelského nečlenského statusu Palestině. Podobně jako Praha postupovaly třeba USA či Kanada a několik dalších států, naopak 138 dalších Palestinu v hlasování podpořilo. Praha předtím rovněž hlasovala proti členství Palestiny v UNESCO.

Schwarzenberg a Málikí uvedli, že úterní pražské jednání se konalo ve velmi přátelské atmosféře. Šéf české diplomacie řekl, že svého partnera obdivuje za to, že je neúnavným bojovníkem za práva svého lidu.

Málikí ocenil českou pomoc v Palestině

Palestinský ministr zahraničí ocenil rozvojovou pomoc, kterou Praha jeho zemi poskytuje. Podle Schwarzenberga se Češi chtějí nyní zaměřit hlavně na rozvoj vodohospodářství a solární energetiky v Palestině. Nyní na tři projekty dávají 750.00O dolarů ročně (asi 15 milionů korun). Pomoc bude nadále pokračovat.

Podle dřívějších informací se česká strana jen v období od roku 1996 do roku 2008 na palestinských územích účastnila 14 rozvojových projektů v celkové hodnotě přes 250 milionů korun. Podporuje například tvorbu tamního národního systému řízení, rozvoj vodního hospodářství a v provincii Tubás vybavení servisního střediska pro transformátory malou solární elektrárnou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…