„V roce 2040 se má podle vládní koncepce z jádra vyrábět zhruba polovina elektřiny v Česku, v současnosti je to třetina,“ vysvětlila. Jinou cestou jdou nejbohatší státy světa jako je Německo a Japonsko. Vyděsila je havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě.
Jaderné elektrárny – tři velké havárie
Po celou dobu existence jaderných elekráren byly tři velké havárie - v sedmdesátých letech v Three Mile Island, v Černobylu v roce 1985 a ve Fukušimě v březnu 2011. „Jen ta černobylská měla za následek lidské životy. Výroba elektrické energie klasickou cestou si vyžádá mnohem více obětí, třeba když se roztrhne parovod,“ upozornila Drábová.
V živé paměti máme hlavně fukušimskou havárii, která vyděsila svět. 11. března 2011 zasáhlo japonské pobřeží silné zemětřesení. To by ještě jaderná elekrárna zvládla, průšvih však nastal následně. V důsledku otřesů se zvedla mocná vlna tsunami, která se přehnala přes fukušimskou oblast, která patřila k místům s největší koncentrací jaderné energie na světě. Únik radioaktivity vyvolal zděšení. Je ale faktem, že zatímco kvůli tsunami zahynuly tisíce lidí, mluvilo se hlavně o havárii v jaderné elekrárně...

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban