Hájíte rudé zločince. Vondra účtuje s nepřáteli protitotalitního ústavu

05.04.2013 11:08

Bývalý ministr obrany Alexander Vondra na webu Pravybreh.cz ostře vstoupil do sporu o podobu Ústavu pro studium totalitních režimů. Podle něj se levice snaží nadbíhat komunistům a paralyzovat práci výzkumné instituce, která je již od svého vzniku trnem v oku všem, kteří se ke zločinům minulosti, zejména té komunistické, nechtějí vracet.

Hájíte rudé zločince. Vondra účtuje s nepřáteli protitotalitního ústavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Vondra připomíná, že levici byl Ústav trnem v oku vždycky. Již po jeho vzniku si stěžovali u Ústavního soudu, který jejich žalobu odmítl, ale ještě v soudní místnosti prý poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský, který stěžovatele zastupoval, pronesl, že „hora porodila myš“ a že se zákon změní, jakmile k tomu levice dostane příležitost.

Následovaly další kontroverzní události- již po necelém roce činnosti výzkumníci šlápli na kuří oko mnohým, když zveřejnili příběh agenta- chodce, který se dostal do vězení po udání od spisovatele Milana Kundery. Následovaly podobně výbušné objevy o odbojové skupině bratří Mašínů a o počátcích Občanského fóra. Následovalo období bouřlivých sporů, kterým padl za oběť první ředitel Ústavu Pavel Žáček a situace se uklidnila až po volbě Daniela Hermana, bývalého mluvčího České biskupské konference.

V zimě však levicový Senát začal úřadovat a do Rady Ústavu zvolil čtyři nové členy- historičku z Národního archivu (který dlouhodobě s protitotalitním Ústavem soupeří), dlouholetého poradce různých politiků ČSSD Lukáše Jelínka, dále Michala Uhla, člena týmu místopředsedy ČSSD a hlasitého kritika Ústavu Jiřího Dienstbiera a politologa Jana Bureše, který je městským zastupitelem za ČSSD a zástupcem jejího levého křídla. Do čela Rady pak byla zvolena Petruška Šustrová, která se významně angažovala již při sesazení Pavla Žáčka.

„Lubomír Zaorálek nedávno jednomu z pracovníků ÚSTR potvrdil, že postup nově zvolených členů rady posvětilo grémium ČSSD. Dalším krokem má být odvolání ředitele Hermana a jeho spolupracovníků. Buzerace a nesmyslné požadavky, které nová rada na ředitele jsou zatroubením do útoku ve stylu starých komunistických akčních výborů,“ píše k tomu Vondra.

Pak připomíná, že levicovým historikům a politikům se nepozdává už název Ústavu, neboť tvrdí, že již od Stalinovy smrti roku 1953 u nás žádná totalita nebyla. „Prostý fakt, že KSČ si až do roku 1989 silou nárokovala vedoucí úlohu a žádnou konkurenci nepřipustila, že svou moc opírala o všudypřítomnou Státní bezpečnost, tvrdou cenzuru ve sdělovacích prostředcích a státně řízené hospodářství, zřejmě nic moc neznamená,“ píše k tomu Vondra. Tato interpretace má podle něj ospravedlnit především skupinu „osmašedesátníků“. Ti se tak vymlouvají z toho, že v padesátých letech obvykle s režimem ochotně spolupracovali, zatímco o dvacet let později už byli za hrdiny.

„Vznikem a prací ÚSTR a naše země splácí dluh, který má nejen vůči aktivním odpůrcům komunismu, ale i vůči budoucím generacím. „Ten, kdo nezná minulost, je odsouzen ji opakovat,“ zní motto v záhlaví zákona z roku 2007,“ připomíná Vondra závěrem. Všude jinde prý takové Ústavy vznikaly již v devadesátých letech nebo na přelomu tisíciletí, jen my jsme museli čekat až do skončení osmileté vlády ČSSD na rok 2007.


 

reklama

autor: jav

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

12:40 Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

O cestě premiéra Fialy do USA informovaly mezi českými médii i Novinky.cz včetně upozornění na sociá…