Slovenský expremiér vychvaloval Zemana: Dobrý prezident. A vypadá dobře

05.04.2013 18:41

Česká republika má dobrého prezidenta, řekl po pátečním setkání s novým nejvyšším představitelem českého státu Milošem Zemanem bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Zemanovi prý fandil v přímé volbě hlavy státu, i když dobré vztahy má i s jeho poraženým protikandidátem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Slovenský expremiér vychvaloval Zemana: Dobrý prezident. A vypadá dobře
Foto: Radim Panenka
Popisek: Projev Miloše Zemana na Česko-slovenském podnikatelském fóru

Zeman byl v Bratislavě na dvoudenní návštěvě. Cesta na Slovensko byla jeho první oficiální zahraniční cesta v roli prezidenta. "Byla to cesta, která neřešila žádné zjevné konflikty, protože ty už se v minulosti podařilo odstranit," řekl novinářům v letadle na cestě zpět Zeman.

Prezident zopakoval, že jedním z úkolů obou sousedních zemí je uvažované spojení nákladních železničních dopravců. Kvůli možnému spojení carga si prý na Hrad pozve i ministra dopravy Zbyňka Stanjuru (ODS).

Dzurinda pěl chválu na Zemana

Dzurinda se Zemanem vzpomínal na dobu, kdy oba na přelomu století stáli v čele vlád sousedních států. Hovořili i o budoucí spolupráci a zdůraznili, že vztahy obou zemí jsou vynikající.

Zeman je podle expremiéra příjemný člověk a je v lepší kondici, než býval. "Vypadá lépe fyzicky, neuvěřitelně dobře vypadá. Zhubl, zapomněl jsem mu to říct," řekl novinářům s úsměvem Dzurinda. Český prezident prý vyniká smyslem pro humor. "I když je to mohutný a velký chlap, nedělá se velkým," dodal Dzurinda.

Zeman v pátek dopoledne přijal také slovenského exprezidenta Rudolfa Schustera a diplomata Petera Weisse. O něm se spekuluje jako o novém slovenském velvyslanci v Praze.

Dnešní oficiální program Zeman zahájil položením věnce u památníku Milana Rastislava Štefánika, jednoho ze zakladatelů samostatného Československa v roce 1918. Při té příležitosti se setkal s českými krajany žijcími na Slovensku. "Řekl bych, že po návštěvě památníku Milana Rastislava Štefánika nám přibyl ještě jeden bod a to symetrické vybudování českého domu v Bratislavě a slovenského domu v Praze," uvedl Zeman. Prezident poté navštívil primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.

V závěru návštěvy slovenského hlavního města se Zeman setkal s předsedou parlamentu Pavolem Paškou, s kterým poobědval na Bratislavském hradě.

Dzurinda byl slovenským premiérem v letech 1998 až 2006. V roce 2000 spolu se Zemanem, jenž tehdy stál v čele české vlády, ukončili sedmiletý spor o dělení majetku po bývalé československé federaci.

Schuster byl své zemi stejně jako Zeman prvním prezidentem, kterého si zvolili přímo občané. Schuster se stal hlavou státu v roce 1999. V dalších prezidentských volbách v roce 2004 úřad neobhájil.

Podle slovenského listu Sme by se Peter Weiss mohl stát velvyslancem v Praze. Bývalý šéf postkomunistické Strany demokratické levice, kterou před lety pohltila strana Směr-sociální demokracie nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica, se před čtyřmi lety stal velvyslancem v Maďarsku. Slovenským velvyslancem v Praze je od roku 2008 Peter Brňo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…