Vrchni soud už rozhodl o amnestii pro soudce Berku. Ale neví se jak

08.04.2013 22:20

Olomoucký vrchní soud v neveřejném jednání rozhodl o stížnostech státního zástupce na amnestii v kauze údajně zmanipulovaných konkurzů soudce Jiřího Berky a dalších obžalovaných. Rozhodnutí padlo v závěru minulého týdne, výsledek zatím soudci vrchního soudu komentovat nechtějí, dokud o tom nebudou obeznámeni účastníci řízení. ČTK to řekl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy. Podle portálu eJustice bylo rozhodnutí krajského soudu změněno.

Vrchni soud už rozhodl o amnestii pro soudce Berku. Ale neví se jak
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

"Mohu potvrdit, že náš soud o stížnosti rozhodl ve čtvrtek v neveřejném zasedání. S ohledem na již známou věc, že účastníci řízení se musí dozvědět, jak a proč jsme rozhodli tak, jak jsme rozhodli z našeho rozhodnutí a nikoli z médií, pak nemohu zatím blíže komentovat naše rozhodnutí," uvedl mluvčí soudu. Podotkl, že rozhodnutí se nyní vypracovává a poté bude teprve účastníkům rozesíláno.

Kauzou se odvolací soud začal zabývat kvůli stížnostem státního zástupce proti usnesení, kterým bylo rozhodnuto o aplikaci prezidentské amnestie. Stížnosti proti zastavení trestních stíhání soudce Jiřího Berky a dalších obžalovaných podávala žalobkyně pražského vrchního státního zastupitelství Daniela Smetanová. Táborský krajský soud v plném rozsahu amnestoval Berku, Daniela Thonata a Lubora Kindla. Částečně pak Vladislava Větrovce a Martu Čihákovou. Berka je stíhán za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Odvolací soud případ dostal na stůl v únoru, soudci se přitom museli probrat spisem čítajícím desítky tisíc stran. Museli přitom prozkoumat, zda byla amnestie správně použita či ve správném rozsahu, ať už ke vztahu k rozsahu trestné činnosti nebo k jednotlivým obžalovaným.

Kauza podezřelých konkurzů se táhne od roku 2003. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů v historii české justice, v němž je obžalováno 12 lidí. Devět jich krajský soud v roce 2010 nepravomocně odsoudil za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, tři zprostil obžaloby. Devítileté tresty dostali konkurzní soudce Berka, konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec. Kauzu loni vrátil olomoucký vrchní soud, k němuž se odvolalo sedm z devíti obžalovaných i žalobkyně, k novému projednávání do Tábora. Krajský soud měl prý lépe rozsudek zdůvodnit.

Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby gang způsobil škodu 264 milionů. Dalších 202 milionů se prý pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod skutečnou cenou. Soudce Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…