Ekonom v ČT: Lidé už zapomněli. Životní úroveň je vyšší než za socialismu

09.04.2013 21:50

Podle ekonoma Daniela Münicha lidé vnímají změny týden od týdne, měsíc od měsíce – a co bylo před lety, si už příliš nepamatují. Proto si podle něj tolik neuvědomují, že životní úroveň je nyní vyšší než za socialismu.

Ekonom v ČT: Lidé už zapomněli. Životní úroveň je vyšší než za socialismu
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Ekonom a člen NERV Daniel Münich v pořadu ČT Hyde park

„Ta životní úroveň je výrazně vyšší, než byla za socialismu,“ uvedl v pořadu Hyde park na ČT ekonom Daniel Münich. Podle něj je to akorát vše o psychice lidí, když si stěžují, že dříve bylo lépe. Ve skutečnosti tomu tak není.

„Lidé vnímají změny týden od týdne, měsíc od měsíce. A nepamatují si, co bylo před deseti, patnácti lety,“ vysvětloval člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). Například když člověk vyhraje v loterii milion, okamžitě bude tvrdit, že se má skvěle. Za několik let však už bude opět říkat, že jeho životní úroveň není dobrá.

„Lidská nátura je nespokojená, když se nemá stále lépe,“ dodal s tím, proč jsou lidé často nešťastní – nejde prý ani moc o skutečnost, ale opět o psychiku. „Oni jsou často nešťastní proto, že si závidí. Nebo vidí korupci,“ míní ekonom. Tu prý dříve neviděli, přestože byla.

Celkově podle Münicha není pravda, že by nynější životní úroveň lidí byla horší než za socialismu. „Celý ten systém byl výrazně méně produktivní než ten současný,“ popisoval a hned uvedl příklad.

„Všichni ti lidé, co jsou dneska na sociálních dávkách, byli přiřazení do podniků, kde víceméně nic nedělali. A pobírali tam nízké platy,“ vysvětloval ekonom. Není tedy samospásné, že „všichni dříve měli práci“. Ve výsledku byla produktivita takových podniků akorát nižší a ne každý dostával plat za vykonanou práci.

Otevření možností může za nižší porodnost

Podle svých slov však Münich také vidí negativní změny – například nižší porodnost. Za to prý může z velké části fakt, že se změnilo tržní prostředí a lidem se otevřely možnosti. Nyní mohou cestovat či si hledět kariéry – v čemž by děti často bránily.

Člen NERV a Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu při CERGE-EI také hovořil o současných problémech české ekonomiky. Nejvíce jí prý škodí špatná rozhodnutí a systém.

„Problém českého státu je, že si neumíme dobře vládnout,“ míní Münich. Co se totiž týče různých žebříčků, velice špatně na tom jsme v oblasti vládnutí a institucí. Například školství. „Příliš mnoho zdrojů jde na nekvalitní věci,“ popisuje ekonom.

Takové chyby pak vedou k nízké produktivitě oproti jiným státům. Na vině není to, že by český mechanik v továrně pracoval méně než jeho kolega v Německu. Je ale svázán určitými pravidly, která ho zpomalují.

„Přijdeme s programem dotací začínajícím podnikatelům. Utratíme na tom půl miliardy, kterou jsme museli někomu vzít, ten systém provozujeme a vlastně ani nevíme, jestli to někomu pomáhá,“ uvedl další příklad, tedy minimální ověřování určitých změn a kroků.

Navíc u politiků, ale i novinářů prý zaznamenává, že se často nepídí po potřebných informacích. Poslanci zvednou ruku, ale text k zákonu si pořádně nepřečtou. „U politiků často absentuje vůbec poptávka po tom, aby měli podklady,“ lituje Münich.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

4:40 „Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

Po smrti zpěváka Josefa Laufera mnozí připomínají jeho píseň o Svobodné Evropě a kapitánu Minaříkovi…