Velká novela zákona o potravinách míří k projednání vládou

15.04.2013 20:28

Velká novela zákona o potravinách, kterou ministerstvo zemědělství (MZe) loni na podzim označilo za nejrozsáhlejší změnu potravinového práva za 15 let, míří k projednání vládou. Návrh mimo jiné rozšiřuje kompetence resortu i na oblast veřejného stravování a zvyšuje postihy za klamání při prodeji potravin.

Velká novela zákona o potravinách míří k projednání vládou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Zákon je kabinetu předkládán v rozporu s ministerstvem zdravotnictví, zjistila ČTK z materiálu umístěného v elektronické knihovně připravované legislativy.

Návrh byl dnes stažen z programu středeční schůze vlády. Podle dobře informovaného zdroje nejspíše kvůli absenci premiéra na jednání kabinetu kvůli jeho účasti na pohřbu někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové. Jeho projednání tak lze čekat na příští schůzi ministrů.

Kontrolu potravin zajistí resort zemědělství

Dozorové úřady ministerstva zemědělství v současnosti kontrolují výrobu potravin a obchod s nimi. Kontrola jídla v restauracích a občerstveních spadá do kompetence hygieniků patřících pod ministerstvo zdravotnictví. Podle návrhu MZe by se takřka veškerá kontrola potravin měla nově sjednotit pod dozorové úřady ministerstva zemědělství, až na několik výjimek jako jsou školní jídelny, nemocnice, věznice či lázeňské domy. Ministerstvo zdravotnictví s tím nesouhlasí. Zdravé prostředí ve zpracování potravin by podle něj i nadále měli zajišťovat zdravotníci, tedy hygienici.

Dosavadní sankce při výrobě a prodeji potravin do jednoho milionu korun za prohřešky administrativní povahy má vzrůst na tři miliony korun. Maximální pokuta za nedodržení požadavků jakosti či podmínky uchování se zvyšuje ze současných tří milionů na deset milionů korun. Pro nejtěžší prohřešky zůstává hranice na současných 50 milionech korun.

Změny od příštího roku

Novel počítá také se zavedením nahlašovací povinnosti pro dovozy vybraných potravin rostlinného původu, ale také naopak se zmírněním legislativy pro malé výrobce potravin a prodej zemědělských komodit ze dvora.

Návrh podle dříve uvedených informací částečně reaguje na změny v evropské legislativě, vychází také ze zkušeností státní správy, potravinářů i spotřebitelů. Novela by měla začít platit od ledna 2014 s výjimkou některých bodů, které na základě nařízení EU mají začít platit od prosince 2014.

Nové unijní nařízení mimo jiné zavádí povinnou velikost písma na obalech potravinářských výrobků, na jehož nečitelnost si řada spotřebitelů stěžuje. Má se také rozšířit okruh potravin u nichž musí výrobce povinně značit zemi původu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …