Profesor politologie, bratr Jana Krause: Nezasedali jsme v ÚSTRu jednou ročně

16.04.2013 9:02

Profesor politologie a bratr moderátora Jana Krause Michael Kraus na protest proti situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů rezignoval na post předsedy vědecké rady ÚSTR. V rozhovoru pro deník Právo uvedl, že ústavu pravděpodobně hrozí paralyzace. Obavy z dalšího vývoje byly podle Krause jedním z důvodů, proč se vědecká rada rozhodla rezignovat.

Profesor politologie, bratr Jana Krause: Nezasedali jsme v ÚSTRu jednou ročně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman

Michael Kraus Právu řekl, že na své místo rezignoval z podobných důvodů jako jeho kolegové. Poté, co byl odvolán ředitel ústavu Daniel Herman sice chtěli svolat mimořádné jednání vědecké rady, do toho ale začaly přicházet zprávy, že se někteří členové rozhodli rezignovat.

"Společný jmenovatel těch důvodů bylo zaprvé odvolání Daniela Hermana, jehož práce jsme si velmi vážili a pokládali ho za velmi schopného ředitele, který udělal velký kus práce. Podařilo se mu pozvednout úroveň ÚSTR, ústav získal významné jméno v zahraničí," vysvětluje Kraus.

Šustrová neuvedla pravdu

"Druhá věc je forma a styl, jakým nastoupila nová rada. Chtěl bych upřesnit něco, co říkala paní Petruška Šustrová na tiskové konferenci. Nemluvila v několika případech pravdu. Ona byla členkou řídící rady ÚSTR pět let, a nikdy nepozvala nikoho ze členů vědecké rady, aby se sešli a spolupracovali. Přitom v jejich jednacím řádu je, že na jejich zasedání mohou nečlenové přijít pouze na pozvání. V našem jednacím řádu je to zase přesně naopak," popisuje politolog.

  • SLEDUJEME téma: ÚSTR

Nepravdivé je podle Krause i tvrzení, že se vědecká rada scházela jen jednou za rok. Profesor politologie tvrdí, že se scházela v průměru dvakrát ročně a upozorňuje, že její členové jsou rozeseti po celém světě a výdaje si hradí z vlastních zdrojů, protože jde o čestnou funkci.

Hrozí ochrnutí

Podle Krause je ústav nyní ve složité situaci vzhledem ke všem personálním změnám. "Ve chvíli, kdy byl odvolán renomovaný historik Eduard Stehlík, zřejmě ústavu hrozí paralyzace. Obavy z dalšího vývoje byly také jedním z důvodů, proč se vědecká rada rozhodla rezignovat," vysvětluje profesor politologie. V nové vedení ústavu prý nemají s kolegy důvěru.

Kraus neschvaluje ani výběr Pavly Foglové do funkce nové ředitelky ústavu. "Nenašel jsem v jejím resumé nic, co by mě přesvědčilo, že na to má ať už z manažerského, či odborného hlediska," říká. Podle něj musela přistoupit na to, že tam bude jen pár měsíců a bude měnit tímto stylem personál.

Zatímco Petruška Šustrová tvrdí, že problém politizují jen politici a média, Kraus je přesvědčen, že v tuto chvíli lze mluvit o politizaci: "nemůžete přece měnit pravidla hry fungování instituce za chodu. Dozvídáme se také, že paní Foglová už byla angažována v lednu nebo v únoru. Tyto kroky byly dlouhodobě připravovány, a pak se hledal způsob, jak je ospravedlnit," uzavírá Michael Kraus.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…