Tejc kritizoval v ČT: Od dob Langera dochází k zanedbání obměny policie

21.04.2013 13:18

Sporem mezi pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem se zabývali ministr vnitra Jan Kubice a jeho stínový protějšek z ČSSD Jeroným Tejc. Ten dokonce poznamenal, že by tohoto sporu mohla využít ODS a následně vysvětlil, jak by se to mohlo stát. Řeč přišla také na počty policistů v českých ulicích. Stačí jejich počty na zajištění bezpečnosti?

Tejc kritizoval v ČT: Od dob Langera dochází k zanedbání obměny policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

"Musíme si uvědomit, že tato kauza může mít dopad také na přípravu zákona o státním zastupitelství. Pokud je zde v zásadě monopol jedné policejní složky na vyšetřování korupce, tak je otázkou, zda má existovat i speciální protikorupční složka na státním zastupitelství," uvedl Tejc.

Další spolupráce bude zřejmě obtížná

Zákonodárce k tomu poznamenal, že to bude problém zvláště v případě, že spolu tyto orgány nebudou komunikovat. Na tento problém by podle Tejce mohli poukázat např. někteří členové ODS. Strana je totiž rozpolcená, a možné je podle Tejce leccos.

Ministr vnitra Jan Kubice zdůraznil, že má plnou důvěru v policejního prezidenta Martina Červíčka, který tuto kauzu prověřuje, a dokud nedospěje k závěru, tak se k tomu sám ministr nechce vyjadřovat, neboť k tomu nemá patřičné podklady. Tejc k tomu poznamenal, že si bez případných personálních změn nedokáže příliš představit další spolupráci protikorupční policie a státních zástupců.

Bezpečnost nelze podřizovat finanční situaci státu

Kubice také v pořadu trval na tom, že zeštíhlování stavu policistů nemá vliv na vyšetřování korupčních kauz, jak by se mohlo zdát. V protikorupčním útvaru sice byla škrtnuta některá tzv. "tabulková místa", ale šlo o posty, které nebyly dlouhodobě obsazeny. "Podle mého názoru tady schází ochota protikorupční policie využívat k činnosti i policisty z krajů," poznamenal ministr.

Slíbil dále, že vzroste počet policistů. Ve druhé polovině roku má přibýt více než pět set nových policistů. Policie ČR tak bude disponovat necelými devětatřiceti tisíci policisty.

"Já mám pocit, že se bezpečnost podřizovala finanční situaci státu. Řeklo se, že přijmeme tolik policistů, kolik můžeme zaplatit, a ne tolik, kolik je třeba pro zajištění bezpečnosti," rozčiloval se v pořadu Tejc. Od dob exministra Ivana Langera (ODS) dochází k zanedbání generační obměny u policie, což je podle stínového ministra vnitra zásadní problém. "Za exministra Langera došlo k masivnímu náboru, který však byl posléze zastaven, a až na výjimky k náboru nedocházelo," tvrdí Tejc. Z toho potom plynou problémy policie v zajišťování bezpečnosti.

Kubice kontroval, že onou avizovanou pětistovkou nábory nových policistů nekončí. Ty budou nadále probíhat kontinuálně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…