Totalita tu nebyla celých čtyřicet let. Ale sociální jistoty ano, tvrdil v ČT Dolejš

23.04.2013 19:07

Jak se poslanec Jiří Dolejš (KSČM) dívá na současné dění okolo Ústavu pro studium totalitních režimů? Skutečně se ČSSD snaží nadbíhat komunistům v očekávání příští vlády? To poslanec prozradil v úterním Interview ČT24. V pořadu se také zastal někdejšího politruka a současného krajského radního za KSČM Václava Sloupa. Rýpl si i do ČSSD.

Totalita tu nebyla celých čtyřicet let. Ale sociální jistoty ano, tvrdil v ČT Dolejš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

"Tento ústav získal politické zaměření do vínku již v roce 2007, kdy vznikl," prohlásil hned v úvodu pořadu Dolejš. Jemu prý ani v nejmenším nevadí, že se někdo zajímá o dějiny tajných služeb. Je však také pravda, že i bez tohoto ústavu již dnes v Česku existují akademické instituce, které mohou tuto historii nezávisle zkoumat. Stačilo by finanční prostředky určené pro tento ústav přesunout jinam.

Není na nás, abychom řekli, jak dál

ÚSTR však podle Dolejše v minulých letech odváděl nekvalitní práci, což je vidět např. na kauze spisovatele Milana Kundery nebo v případě atentátu na Klementa Gottwalda, o který se údajně chtěli pokusit bratři Mašínové.

"My jsme tento ústav ale nezakládali. Ti, kteří se pro něj nadchli, by si měli položit otázku, jak dál. Zda budou ústavu vytvořeny podmínky pro profesionální práci, či bude úplně zrušen," soudí Dolejš, který také dodal, že v preambuli tohoto ústavu jsou jasně dány úkoly, kterým se má ústav věnovat, tak ať to činí.

Nelze užívat principu kolektivní viny

Ve vysílání také poznamenal, že minulý režim nebyl po celou dobu svého působení režimem totalitním. Kupříkladu v období normalizace již nedocházelo k praktikám, které známe z padesátých let. "Sociální jistoty tu ale byly," prohlásil Dolejš s tím, že KSČM praktiky předchozího režimu kritizovala. Odsuzuje např. stagnaci, ke které docházelo v období normalizace.

V pořadu také přišla řeč na kontroverzní minulost Václava Sloupa, radního za KSČM v Karlovarském kraji pro školství. Podle Dolejše byl Václav Sloup příslušníkem bezpečnostních složek a na tom není nic trestného. Pokud se komukoli prokáže, že se jednotlivci dopustili nehumánního jednání, ať jsou pohnáni k odpovědnosti. Nelze však užívat principu kolektivní viny.

Pokud vláda premiéra Petra Nečase (ODS) varuje před tichou podporou sociálně demokratické vlády ze strany komunistů, tak se podle Dolejše jen snaží vytahováním minulosti zastírat své vlastní současné problémy se správou země. V této souvislosti zkritizoval Dolejš i ČSSD, když prohlásil, že sociální demokraté mohli prosazovat taková témata, která by přitáhla pozornost médií a tato by se nevěnovala problematice minulosti některých radních za KSČM. "Pokud má ČSSD problémy s minulostí některých našich členů, tak já bych stejně tak mohl říci, že mám problém s těmi politiky ČSSD, na které byla podána trestní oznámení," uvedl v pořadu Dolejš.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…