Vybydlená vesnice. Ekonom Kohout o temné budoucnosti Evropy

24.04.2013 7:21

Krize eura je stoprocentně čistý syntetický nesmysl v krystalické formě, píše ekonom Pavel Kohout ve svém komentáři pro Lidové noviny. Samotná společná měna podle něj není v krizi, ale mnozí její uživatelé ano.

Vybydlená vesnice. Ekonom Kohout o temné budoucnosti Evropy
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

Krize eura je podle Kohouta pohádka. "Krize eura je stoprocentně čistý syntetický nesmysl v krystalické formě. V první řadě, měna samotná nemůže trpět krizí. Může trpět vysokou inflací, ale to není případ eura a nikdy nebyl. Měna může trpět výkyvy kurzu na mezinárodních trzích. To však není žádná krize, nýbrž normální jev," vysvětluje Kohout.

Podle Kohouta nehrozí ani rozpad eurozóny. Nikdy prý ani nehrozil, dokonce ani na sekundu. Je třeba si uvědomit, že žádný členský stát nemůže být proti své vůli vypuzen, může pouze dobrovolně odejít, což se ještě v žádném případě nestalo. Vystoupení z eurozóny by totiž znamenalo vystoupení ze samotné unie a žádný stát nebude riskovat opětovné zavedení celních bariér, píše ekonom.

Eurozóna se nerozpadne

"Z eurozóny nelze nikoho vyloučit a vystoupit nikdo nechce. Konec příběhu. Žádný rozpad nehrozí. Euroskeptici se radují marně, eurooptimisté se bojí zbytečně. Euro bude fungovat ještě hodně dlouho," dodává.

Kohout ale podotýká, že ačkoli euro v krizi není, někteří jeho uživatelé ano. Členské ekonomiky nemohou devalvovat z podstaty věci. Na rozdíl od měnových unií minulosti euro podobný krok vylučuje. "Podle vizí otců eura měly členské státy soutěžit navzájem svojí pracovitostí, produktivitou, kvalitou a inovacemi. Hezká myšlenka," píše. "Jenže se nedomyslelo, co dělat, když někdo prohraje," podotýká Kohout.

Osud odumírajícího venkova

Ekonom v komentáři pro LN nastiňuje možný vývoj událostí. Může se prý stát, že zvláště těžce postižené státy jako Portugalsko nebo Řecko postihne osud vesnic nebo regionů, odkud odešla většina mladších a vzdělanějších obyvatel. "Obyvatelstvo tvoří převážně důchodci, několik rolníků - a pak 'lufťáci', kteří jezdí na chaty. Český venkov se stále více vyvíjí podle tohoto schématu. Není vyloučeno, že osud odumírajícího venkova postihne i celé státy," píše.

Co bude za deset nebo dvacet let? Budou Němci, Rakušané a Nizozemcu nepřetržitě dotovat Řecko, Portugalsko a Španělsko, podobně jako Praha dotuje Rtyni v Podkrkonoší, Kašperské Hory nebo Blšany u Podbořan? Toto je další velmi nedomyšlený aspekt eura. Blšany mají alespoň tu výhodu, že jsou mnohem menší než třeba Portugalsko," uzavírá s nadhledem ekonom Pavel Kohout.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…