Doležal: Československo nebyla vlast sudetských Němců. Takže nespáchali vlastizradu

25.04.2013 7:13

Komentátor Bohumil Doležal v Lidových novinách píše o prohlášení prezidenta Miloše Zemana na téma odsunu sudetských Němců po druhé světové válce. Podle něj se od prezidenta jedná o dost podivnou argumentaci.

Doležal: Československo nebyla vlast sudetských Němců. Takže nespáchali vlastizradu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman u pomníku M. R. Štefánika během návštěvy Bratislavy

Podle Zemana se sudetští Němci dopustili vlastizrady a vyhnání pro ně bylo mírnějším než trest smrti. Vysídlení vycházelo z Postupimské dohody a zdůraznil, že deset procent Němců, což odpovídá počtu komunistů, sociálních demokratů a dalších odpůrců Hitlera, mohlo zůstat.     

Doležal k tomu poznamenává, že státní občanství bylo po válce zrušeno všem Němcům, a ti, kteří chtěli zůstat, museli každý zvlášť podávat žádost. O ní pak rozhodovaly správní orgány, které jako hlavní kritérium vnímaly především „využitelnost“ žadatele pro stát. „Proto taky velká část těch, kteří nakonec směli zůstat, zůstala proto, že byla nezbytná pro zachování provozu průmyslových podniků,“ píše komentátor. Dodává však, že jim byl zkonfiskován majetek a upřena základní občanská práva.  

Zemanova poznámka, že vyhnání bylo za německou vlastizradu mírnějším trestem než smrt, je prý podivná. Podle Doležala si lze těžko představit, že bychom třímilionovou minoritu kompletně vyvraždili, takže je dost nesmyslné prezentovat odsun jako gesto humánnosti.

Závěrem Doležal poznamenává, že v případě sudetských Němců se těžko dá mluvit o vlastizradě. „Omezím se na konstatování, že vlast vzniká tím, že se na jejím utváření shodnou všichni zúčastnění,“ definuje vlast. V případě sudetských Němců prý Československo nebylo vlastí, a proto ve vztahu k němu ani nemohli spáchat vlastizradu. „Mluvit o vlastizradě je nevěcné,“ píše k tomu Doležal.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…