Kuba k novému solárnímu průšvihu: Je to v pořádku, nešiřte spekulace

25.04.2013 8:15

Česká vláda se na středečním jednání rozhodla, že vyplatí další čtvrtletní splátku státní podpory pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů, především výrobce solární elektřiny. A to přesto, že ještě nemá souhlas od Evropské komise. Server Aktuálně.cz píše, že z pohledu EK tak prý jde o "neoprávněnou" podporu.

Kuba k novému solárnímu průšvihu: Je to v pořádku, nešiřte spekulace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmylu a obchodu Martin Kuba

"V této chvíli notifikace probíhá, už od června loňského roku, zpočátku došlo ke zpoždění ze strany Evropské komise. My to považujeme pouze za časový faktor. Zatím ve věcných debatách nalézáme shodu, " vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) v rozhovoru pro Aktuálně.cz, proč se vláda rozhodla v podpoře pokračovat, přestože zatím nemá souhlas z Bruselu..

Ministr Kuba serveru Aktuálně.cz prý řekl, že z příkladů Rakouska a Slovinska víme, v jakém rozsahu a za jakých podmínek již komise podobné typy podpor schválila. Evropská komise nicméně proces notifikace - tedy souhlasu s veřejnou podporou, což jsou peníze přímo od státu, ale i peníze, které platí domácnosti a firmy v ceně elektrické energie - zatím ani po tři čtvrtě roce neukončila.

Co by se stalo, kdyby EK souhlas nedala

Kdyby ovšem EK souhlas nakonec přece jen nedala, vyzvala by pak prý českou vládu, aby vymohla veřejnou podporu od solárníků zpět - jinak by České republice hrozily pokuty. Ovšem ministr Kuba Aktuálně.cz řekl, že ze znalosti procesu tak, jak teď probíhá a v jaké je fázi, zatím tuto variantu vůbec nechce připustit. Byť je prý možná.

„My jsme přesvědčeni, že se opravdu jedná jen o časové zdržení. Kdežto kdyby došlo k pozastavení či nevyplácení té podpory, přineslo by to nezvratné škody v řádu miliard korun. Jsme přesvědčeni, že je třeba jen dokončit proces notifikace,“ dodává Kuba.

Přesto je třeba vědět, co by nastalo, kdyby souhlas pro ČR z Bruselu nepřišel. „Pokud by podpora byla shledána jako neoprávněná, nebylo by to o sankcích, ale o diskusi, v jaké míře byla vyplacena jako neoprávněná. A také nelze vůbec diskutovat o tom, že by to byly celé částky, ten podíl neoprávněné podpory by byl mnohem menší - řádově třeba stovky milionů korun. Míra té oprávněnosti by se teprve posuzovala,“ míní ministr průmyslu a obchodu.

Budou výrobci solární energie vracet podporu?

Podle ministra Kuby v tuto chvíli mohou prý celému procesu uškodit různé spekulace. Ale přesto potvrdil serveru Aktuálně.cz, že kdyby ČR souhlas nedostala, musela by vymáhat peníze od výrobců zpět. „Velmi pravděpodobně by postup asi takový byl, ale nechci teď rozvíjet spekulace. Samozřejmě jsou stovky případů v Evropě, ve kterých byla veřejná podpora vracena,“ dodal Martin Kuba.

Ministr si prý ani neumí představit, že by situace mohla vyústit do stádia pokuty ze strany EK. ČR podporami naplňuje cíle Evropské unie. „Proto si ani nechci představovat, že by debata byla takto vedena a jsem pořád přesvědčen, že je to pouze technický a časový faktor, který je třeba vyřešit,“ uzavírá ministr pro Aktuálně.cz.


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…