Sobotkův kabinet má šanci, vyhodnotil levicový deník

27.04.2013 16:58

Předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka ve čtvrtek představil novou stínovou vládu ČSSD. Levicový Deník Referendum oslovil politology i další své spolupracovníky s otázkou, jak hodnotí novou stínovou vládu ČSSD, a píše, že v hodnocení nového Sobotkova týmu prý převažují pozitiva.

Sobotkův kabinet má šanci, vyhodnotil levicový deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

V hodnocení nové stínové vlády převažují pozitiva. Režisér Ivan Krejčí namísto Vítězslava Jandáka by prý mohl trochu usmířit sociální demokracii a kulturní obec, totéž platí pro Vladimíra Špidlu v resortu životního prostředí, píše dále Deník Referendum. Bohuslav Sobotka podle tázaných ukázal sílu a nechal stranou některé přední stoupence Miloše Zemana, naopak nechybí Jiří Dienstbier ani Lubomír Zaorálek. Ponechání Jana Mládka na financích prý naznačuje, že předseda Sobotka nebude přehnaně ustupovat mediálnímu tlaku a dokáže stát za svými lidmi. Spíše kladně je prý hodnoceno objevení nových tváří - S. Němeček na zdravotnictví, R. Sklenák na sociálních věcech.

Jde o zdařilé manévry

„Řekl bych, že jsou to zdařilé manévry uvnitř pole, jehož hranice se nijak zásadně neposouvají. Oceňuji hlavně zařazení Špidly do stínové vlády, navíc na místo Zimoly, pravidelného kandidáta na ekologické anticeny; obsazení resortu životního prostředí právě jeho osobou bylo příkladem špatné personální politiky, naprosté necitlivosti vůči angažované veřejnosti,“ uvedl pro Deník Referendum Martin Škabraha, filosof, ProAlt.

Přítomnost Petra Hulínského v této stínové vládě stačí k nedůvěře

Religionista Ivan Štampach prý nesleduje všechny jmenované osobnosti podrobně, a není tak schopen se k nim vyslovit opravdu zasvěceně. Přece jenom se však vyjádřil. „Vedle postav, které ve mně jako v občanovi vzbuzují důvěru a naději (zejména Sobotka, Dienstbier, Zaorálek, Špidla, Gajdůšková, Marxová-Tominová), je tam několik lidí, které právem či neprávem pokládám za pochybné, nespolehlivé a nebezpečné pro sociální demokracii i pro náš stát. Jiřímu Zimolovi se nedaří přesvědčit, že je na něj spolehnutí. Milan Chovanec prý patří mezi problematické absolventy plzeňských práv. Budu rád, když někdo prokáže, že je tomu jinak,“ uvedl Štampach. K dalším osobnostem ve stínové vládě ČSSD dále řekl: „Přeřeknutí Jana Mládka na adresu živnostníků mi nepřipadá jen jako taktická chyba, ale jako symbol agresivní strategie škodící straně u voličů. Přítomnost Petra Hulínského v této stínové vládě stačí k nedůvěře, i kdyby v ní bylo deset Dienstbierů a deset Gajdůškových. Chápu však, že stínová vláda je výsledkem kompromisu mezi proudy ve straně a že vláda, ani stínová, nemůže být ideální. Politika je uměním možného,“ uznává Štampach.

Tzv. Haškovo křídlo neutrpělo žádnou zvláštní újmu

Politolog Milan Znoj se prý domnívá, že zatím se prý zdálo, že předseda ČSSD Bohuslav Sobotka hraje svou politickou partii uvnitř strany a ve vztahu k prezidentu Zemanovi opatrně a při zdi. „Návrh stínové vlády, který předložil, ale svědčí o tom, že zůstává sice opatrný, ale nebojí se a vsází také na podporu veřejnosti, což je myslím dobrá zpráva,“ soudí Znoj. Z hlediska odbornosti je v nové stínové vládě podle politologa patrný posun o několik koňských délek dopředu. „Místo teatrálního kulturisty V. Jandáka má být ministrem kultury režisér Krejčí s dobrými vztahy k divadelnické obci, a stínová vláda tak přestává být k smíchu. Tato vláda jako celek může být věrohodná pro veřejnost a stát se tak argumentem v politické kampani před volbami.“

Znoj si všímá i vnitrostranických souvislostí, jak píše Deník Referendum. „Z hlediska vyvažování vnitrostranických zájmů myslím, že tzv. Haškovo křídlo neutrpělo žádnou zvláštní újmu, byť rozhodující posty obsadili lidé blízcí spíše předsedovi Sobotkovi. Pozoruhodný je ovšem pád několika tzv. Zemanových přátel.

Poněkud smutné je prý složení stínové vlády z hlediska feministického. „Dvě ženy jsou, řeklo by se, povinné minimum, něco jako kvóta pro ženy, což nijak nesnižuje kvalifikaci a politickou zdatnost Aleny Gajdůškové a Michaely Marxové-Tominové, neb taková je prostě stávající maskulinní „dominance a bída“ české politiky, uzavírá Znoj pro Deník Referendum.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…