Krajní pravice má spory, radikálové míří i k hooligans, zjistila BIS

01.05.2013 19:43

Bezpečnostní informační služba (BIS) přišla ve své zprávě o vývoji na extremistické scéně s několika poznatky. Především se v prvním letošním čtvrtletí řešily spory na scéně krajní pravice a radikálové se výrazně zapojují do činnosti fotbalových hooligans.

Krajní pravice má spory, radikálové míří i k hooligans, zjistila BIS
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Až dvě stovky příznivců DSSS se sešlo v Praze na Můstku k poklidné demonstraci

Aktivity ohrožující demokracii se podle BIS v Česku neobjevily. Lednový volební sjezd DSSS v Praze se podle zpravodajců sice navenek prezentoval jako bezproblémový, údajně se na něm ale projevily neshody uvnitř strany.

"Mimo jiné vyústily ve vystoupení místopředsedy Petra Kotába a jeho podporovatelů z DSSS," píše se ve zprávě služby. Šéfem strany, která je nástupkyní Dělnické strany zrušené v roce 2010 Nejvyšším správním soudem, zůstal Tomáš Vandas.

Krajní pravice uspořádala dvě demonstrace v Ostravě v polovině února. Při jedné se setkalo zhruba 150 českých a německých extremistů na akci s názvem Světlo pro Drážďany a obětem spojeneckého bombardování. Mladší část DSSS, která vystupuje jako Dělnická mládež, se zaměřila na témata spojená s Balkánem - zhruba 90 příznivců vyjádřilo nesouhlas s odtržením Kosova od Srbska. Obě akce se podle BIS obešly bez výtržností.

Zpravodajci zaznamenali pokračující výraznější zapojení pravicových extremistů do činnosti radikálních příznivců fotbalových klubů, takzvaných hooligans. "Vzhledem k tomu, že již dříve mezi některými hooligans a neonacisty fungovaly velmi často neformální vztahy a řadu hooligans v podstatě šlo k neonacistům přiřadit, je tento vývoj naprosto přirozený," dodali zpravodajci.

BIS také zmiňuje koncerty extremistů v Ústí nad Labem, Plzni a Praze. Akcí se účastnilo vždy zhruba až 150 lidí.

Levicoví radikálové pořádali zejména koncerty. Mezi největší akce patřilo podle kontrarozvědky setkání ke vzpomínce na Jana Kučeru koncem ledna v Praze. Osmnáctiletý mladík se v roce 2008 stal obětí názorové neshody skinheadů v Příbrami, kde jej o rok starší Jiří Fous opakovaně bodl bajonetem. Kučera se na své webové stránce označoval za příznivce antirasistické odnože skinheads. Soud později poslal Fouse za vraždu na 12,5 roku do vězení.

Anarchisty BIS zaznamenala také na shromážděních, která pořádala jiná uskupení. Podobně se objevovali příznivci Komunistického svazu mládeže. "Jejich členové se zúčastnili například vzpomínkového setkání u příležitosti narození Julia Fučíka v Praze či pietní akce u příležitosti 'Vítězného února 1948' v Praze," dodává služba. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…