Pane Nečasi a Blažku, "bláznivý" právník vytáhl další lejstro o amnestii

03.05.2013 7:46

Právník Pavel Hasenkopf zveřejnil v noci na svém facebookovém profilu několik stran materiálu, který prý podporuje jeho verzi, že amnestie exprezidenta Václava Klause pochází z Ministerstva spravedlnosti. Je zde totiž věta: „Ministr spravedlnosti prosí o sdělení…“ To ale premiér Petr Nečas i ministr Pavel Blažek odmítají. Stejně tak někdejší Klausův vicekancléř Petr Hájek - role Hasenkopfa prý byla při vypracování amnestie minimální.

Pane Nečasi a Blažku, "bláznivý" právník vytáhl další lejstro o amnestii
Foto: Facebookový profil Pavla Hasenkopfa
Popisek: Část dokumentu, kterým se právník Hasenkopf snaží dokázat, že amnestii vypracovávalo ministerstvo spravedlnosti

Anketa

S odstupem času: Co si myslíte o amnestii?

hlasovalo: 8521 lidí

„Opět ten samý materiál z Ministerstva spravedlnosti (označuji jej varianta B), tentokrát i s 'důvodovou zprávou'. Už tehdy nepodepsaný,“ uvádí naskenovaný materiál na svém facebookovém profilu Pavel Hasenkopf.

Tento text podle něj spojuje amnestii s Ministerstvem spravedlnosti. V důvodové zprávě totiž stojí: „Ministr spravedlnost prosí o sdělení, zda má oslovit premiéra v této věci sám nebo ne. Rozhodnutí se z důvodu utajení oficiálně neprojednává v dalších orgánech (legislativní rada vlády atd.).“ (ParlamentníListy.cz přikládají všechny listy zveřejněného materiálu na konci tohoto článku)

Jde o „druhou variantu“ amnestie. První psal prý on sám, a jak řekl v rozhovorech, které poskytl několika médiím, snažil se zde o jakousi filozofickou rovinu.

„Nechtěl jsem napsat klasickou amnestii, jejímž cílem je jenom vyčistit vězení, aby bylo potřeba ji za pět let vyhlásit znovu. Dohoda uvnitř Hradu zněla, že by amnestie měla mít určitý filozofický podtext. Nikdo mi ale nebyl schopen říct jaký. Vzal jsem to proto tak, že by to měl být vzkaz zákonodárcům, který by jim řekl, že je tu skupina vězňů, kteří do věznice ani nepatří,“ uvedl Hasenkopf pro Týden.cz.

Nakonec ale prý na začátku prosince obdržel zcela jinou verzi amnestie, kterou měl okomentovat – a to je právě text, který v noci na pátek právník zveřejnil. Následně těsně před Vánocemi vznikla definitivní verze, která se od této druhé lišila jen v drobnostech.

Celou dobu o všem věděl Blažek

„Já si myslím, že verzi ze začátku prosince vypracoval někdo na Ministerstvu spravedlnosti. Ale nebyla podepsaná,“ řekl o druhé variantě Hasenkopf. „Vím jen tolik, že celou dobu o všem věděl ministr Blažek. Není pravda, že se v tom neangažoval. V téhle verzi byl aboliční článek ještě článkem jedna, protože logicky napřed řešili zastavení trestních stíhání a  teprve poté prominutí již uložených trestů,“ dodává.

Podle zveřejněného materiálu je to skutečně pravda, v této době bylo zastavení trestních stíhání ještě prvním článkem. Dalším rozdílem oproti finální amnestii je i to, že zveřejněná verze navrhovala ještě prominout všechny podmínky – to bylo nakonec omezeno.

„Mám to štěstí, že už tehdy jsem dal najevo, co si o tom myslím, a nenechal si to pro sebe,“ komentuje zveřejněné dokumenty Hasenkopf. Je tak otázkou, zda spojení v důvodové zprávě skutečně svědčí o zapojení ministra spravedlnosti Pavla Blažka do psaní amnestie, ačkoliv to odmítá.

Hasenkopf si prý akorát kompenzuje frustraci

"O amnestii jsem, na rozdíl od jiných, již od ledna řekl mnoho. Nemám na svých prohlášeních co měnit ani k nim cokoli dodávat. Proč si pan Pavel Hasenkopf frustraci ze ztráty místa na Hradě kompenzuje historkami o Ministerstvu spravedlnosti, nevím, nikdy jsem ho neviděl a tohoto člověka ani osobně neznám,“ komentoval to ještě před zveřejněním Blažek.

A premiér Petr Nečas nedávno posílal právníka Hasenkopfa na psychiatrii. „Tady žádný spor o autorství amnestie není a nemůže být. Pan Václav Klaus několikrát prohlásil, že on je autorem amnestie. Prohlásil to několikrát, veřejně. To, že teď nějaký pan Hasenkopf říká něco jiného, to je spíše otázka pro nějakého psychologa, možná lépe psychiatra. V této souvislosti mohu jenom poblahopřát panu vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky Mynářovi k rozhodnutí úředníka, který trpí bájnou lhavostí, okamžitě propustit,“ uvedl.

Na stránkách svého webového magazínu Protiproud odmítl Hasenkopfova slova i bývalý zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek. Podle něj byla Hasenkopfova role minimální a akorát se přeceňuje.

„Lži se prostě nelze bránit další lží. Zvláště když Pavel Hasenkopf je na tom s 'důkazy' o své pravdě velmi podobně jako pan Mynář – žádné nemá,“ napsal Hájek. Ten také odmítl tvrzení o třech verzích amnestie – byla prý jen jedna, ta, kterou Václav Klaus pronesl na Nový rok.

„Vím sice, že Pavel Hasenkopf také vypracoval svou představu, jak by měla, kdyby byl prezidentem, amnestie vypadat, ale jeho text jsme nikdy neprojednávali. Ostatně 'výrobu' mu prezident nezadal a nikdy se s ním ani nepotkal,“ dodává Hájek.

Podle něj je akorát celá situace k pláči. Jediným autorem amnestie je Klaus. „Rozumím tomu, proč se Václav Klaus k té nehoráznosti nevyjadřuje. Nemá co ke svým slovům přidat a 'zdarma' zvyšovat statut Zemanova kancléře jakoukoli reakcí určitě nemíní,“ píše šéfredaktor Protiproudu.

Vratislav Mynář označil za autory tři muže – právě Hájka, Ladislava Jakla a Hasenkopfa. Ten sice Mynářův útok také odmítl, ale nezůstal u toho. Podle Hájka jen ke své škodě.

„Na rozdíl ode mě a Ladislava Jakla na Hradě dále pracuje. Jestliže mu vedoucí kanceláře současně vyhrožoval, že ho kvůli 'spoluautorství' amnestie propustí ze zaměstnání, lze lidsky pochopit, že se rozhodl bránit daleko ostřeji. Zvolil k tomu však katastrofální metodu,“ míní Hájek.

„Je to smutné. Pan Hasenkopf se neskutečně přeceňuje, myslí-li si, že jeho elaborát někam putoval. Nebo dokonce na Ministerstvo spravedlnosti! Ne, role ministerstva byla nulová. Pouze pan ministr Blažek odpověděl prezidentovi na několik technických otázek. Soudím, že jméno Hasenkopf se dozvěděl až z chvástavých výroků pana Mynáře,“ vysvětluje k úloze Ministerstva spravedlnosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavlína Nouzová

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…