Dluhy na nájemném dosahují miliard

04.05.2013 16:52

Až 80 procent lidí, kteří navštíví poradny při finanční tísni, tam přichází kvůli dluhům na nájemném. Všímá si toho server Týden.cz a dodává, že kolotoč exekucí jede naplno. Takový problém může dostat dlužníka na ulici.

Dluhy na nájemném dosahují miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

Na rozdíl od ostatních závazků je přitom dluh na nájemném ten nejzávažnější, protože v tomto případě jde téměř o všechno. Pokud se jim totiž nepodaří dlužné nájemné uhradit nebo domluvit splátkový kalendář, mohou skončit i na ulici, píše Týden.cz.

"Lidé přicházejí s velkým spektrem svých závazků, dluží bankám, operátorům, na pokutách dopravnímu podniku, ale dluhy na nájemném patří mezi nejčastější," vyjmenovává příčiny, které vedou lidi do neřešitelných situací, ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. Dlužné nájemné je přitom podle něj potřeba řešit přednostně. "Pokud totiž přijdou o střechu nad hlavou, nemá řešení dalších dluhů téměř žádný smysl," dodává.

Dluhy na nájemném se ze zákona navyšují

Podle  Týdne.cz jsou dluhy na nájemném problémem, který dosahuje miliardových rozměrů. Jak už nedávno informoval on-line deník TÝDEN.CZ, tak jenom v Praze na něm lidé dluží téměř půl miliardy, v Brně 193 milionů a v Ostravě 145 milionů korun. Server upozorňuje, že se zdaleka nejedná o celkovou částku. Jedná se prý totiž o dluhy vůči městu, nikoliv soukromým majitelům.

Podle informací Týdne.cz nájem  často navyšuje takzvaný poplatek z prodlení, který se v současnosti navyšuje dluh na nájemném o více než devadesát procent ročně. "Jestliže má nájemce uzavřenou splátkovou dohodu, tak je do částky zahrnut i zákonný úrok a poplatek z prodlení," říká Petr Tomíšek z Prahy 2. A většinou musí dlužník zaplatit vše.

Je prý ovšem nutné podotknout, že města a obce nemají jinou možnost než si tento poplatek z prodlení naúčtovat. "Většinou poplatky z prodlení odpuštěny nejsou, protože jsou dané ze zákona, a obec je nemůže většinou správním rozhodnutím anulovat," říká Šmejkal z finanční poradny. O odpuštění musí rozhodnout zastupitelstvo nebo rada.

Pohledávky jsou často nevymahatelné

Nejčastěji se prý obce s dlužníky snaží dojednat splátkový kalendář. Už prý proto, že jiný způsob vymáhání je pro ně dost nákladný.  Podle Týdne.cz se však stále častěji objevuje i exekuce a výpověď z bytu. Ukazatele prvního čtvrtletí roku 2013 jsou podle Jana Charváta z Prahy 10 alarmující - bylo podáno 10 návrhů na exekuční vyklizení bytu. Splátkových dohod zde bylo prý uzavřeno pouze 43, což je oproti minulým rokům téměř o polovinu méně.

Ve Slezské Ostravě předávají své četné pohledávky exekutorovi. "Bohužel jsou tyto pohledávky z 90 procent nevymahatelné, neboť se jedná o občany sociálně slabé, nepřizpůsobivé, nemajetné a mnohdy po opuštění bytu neznámého pobytu či nikde nebydlící," říká tajemník městské části Gustav Kuchař.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…