Šéf Respektu Erik Tabery po projevu Zemana: Už je to tu zase

08.05.2013 8:19

Úterní projev Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně přiměl k reakci šéfredaktora Respektu Erika Taberyho. Zeman totiž oprášil návrh, který prosazoval kdysi společně s Václavem Klausem v dobách opoziční smlouvy ohledně změny volebních obvodů. Je smutné, že Zeman tak brzy vystupuje proti ústavě, píše Tabery.

Šéf Respektu Erik Tabery po projevu Zemana: Už je to tu zase
Foto: Hans Štembera
Popisek: Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika Taberyho a Jakuba Patočky na téma jak očistit demokracii. Plno bylo, rozhřešení nepřišlo

Tabery má za to, že se už mnohokrát dokázalo, že se hrou s volebním systémem může změnit politická realita na mnoho let dopředu. Naráží na to, že Zeman včera znovu přišel s návrhem, který prosazoval kdysi společně s Václavem Klausem, tedy že by nemělo být 14, ale 35 volebních obvodů. Návrh jim před 13 lety zamítl Ústavní soud. V ústavě totiž stojí, že se v Česku volí podle poměrného, nikoli většinového systému.

Šéf Respektu upozorňuje na Zemanova slova, že soud jeho tehdejší návrh zamítl proto, že byla špatně zvolena metoda pro přepočítávání hlasů na mandáty. „Návrh byl zamítnut proto, že synergicky spojoval zvýšení počtu volebních krajů s tzv. upraveným D`Hondtovým volebním dělitelem. V případě, kdyby došlo k nahrazení tohoto upraveného dělitele normálním D`Hondtem, nemohu vyloučit, že by Ústavní soud nyní takovou změnu přijal,“ vypichuje Zemanova slova Tabery.

Zpochybnění nezávislosti Ústavního soudu

Jenže podle novináře je Zeman nepřesně informován. Kombinace dělitele a většího počtu volebních krajů by totiž ještě více umocnila změnu poměrného na většinový systém, ale i sám počet obvodů je klíčový, míní Tabery. „Určujícím momentem v systému poměrného zastoupení je totiž velikost volebních obvodů,“ píše.

Podle něj proto nezbývá než doufat, že by i nynější Ústavní soud ctil nález svých předchůdců, a takový návrh zrušil. „Doufejme také, že prezidentova slova „nemohu vyloučit“ nenaznačují, že už o tom se soudci mluvil. To by zásadním způsobem zpochybňovalo nezávislost Ústavního soudu,“ dodává Tabery.

Svou poznámku novinář uzavírá tím, že jednou ze stěžejních rolí prezidenta je hájení ústavy. „Je proto smutné, že tak brzy vystupuje proti ní,“ píše Tabery s tím, že pokud chce Zeman zavést většinový systém, je to možné, ale parlament musí schválit změnu ústavy. „Cokoli jiného je snaha podvést ústavní pravidla této země,“ míní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…