Okamura: Nejsem fašista. Chci vládu lidu, ne mocných v zákulisí

10.05.2013 10:50

Senátor Tomio Okamura v komentáři na svém blogu vysvětluje, proč požaduje skutečnou demokracii. Hájí se tak proti negativním reakcím na založení hnutí Úsvit přímé demokracie a odmítá zejména nařčení z fašismu.

Okamura: Nejsem fašista. Chci vládu lidu, ne mocných v zákulisí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Tomio Okamura

Negativní reakce se podle Okamury daly čekat, ale nenapadlo ho, že z něj komentátoři kvůli slovu úsvit udělají fašistu. „Z fašismu mě obviňují i někteří politici - lidé, co dvacetiletí žijí ze stranické kmotrovské oligarchie. Na volání po demokracii reagují obviněním z nedemokratičnosti přímé demokracie,“ vadí senátorovi.

Současný režim ignoruje opoziční názory

Podle Okamury došlo k velkému nepochopení. Jeho dosavadní práce v Senátu a ve sněmovně ho přivedly k myšlence, že je zde problém, který lze vyřešit jedině demokracií - jinak řečeno volbou odpovědných zástupců veřejnosti.

Celý článek Tomia Okamury ZDE

Přes dvacet let prý žijeme v domnění, že je Česká republika demokratickou zemí a že náš politický systém je spravedlivý a skvělý. Tomu Okamura přisvědčuje. Na druhou stranu současný režim ignoruje opoziční názory a různým aktivistům nevěnuje pozornost. Svého druhu je to svoboda slova. „Tedy - plkej co chceš a my si zase budeme dělat, co chceme,“ vysvětluje.

Okamura uvádí příklady politologů, jako je nizozemský profesor Daudt, kteří poukazovali na podobný problém. Základní práva jsou v demokratických zemích respektována, ale nejsou to demokracie se zástupci lidí, protože státy ovládají „arogantní elity“. To se ukazuje i na České republice, kde sice poslanci formálně zastupují občany, ale v praxi tomu tak není. Většina poslanců se voličům nezodpovídá a často schvalují zákony, které jsou proti vůli většiny občanů.

Vládu by měl sestavovat prezident, který by byl odvolatelný všelidovým referendem

Je sice možné proti zavedeným pořádkům protestovat, ale takové projevy nemají žádný vliv.

Podle Okamury je důležité stabilizovat vlády, aby mohly opravdu vládnout a nemusely se podbízet koaličním partnerům či přeběhlíkům. Řešením by prý bylo oddělit Parlament od vlády. Oddělit moc zákonodárnou od moci výkonné.

Okamura mluví o zavedení prezidentského systému, ve kterém by hlava státu sestavovala vládu. Zároveň by prezident byl odvolatelný pomocí referenda. Díky referendu by měli mít občané možnost kontrolovat také poslance a přijímání a odvolávání zákonů.

Političtí matadoři hledají tisíce důvodů, proč je volič hloupý a musí za něj rozhodovat poslanec

„Političtí matadoři budou hledat tisíce důvodů, proč je demokracie (přímá) nebezpečná. Proč je volič hloupý a musí za něj hlasovat moudrý poslanec. Jeden politik nazval ty, co by volili Okamuru a jeho přímou demokracii, magory,“ poukazuje senátor Okamura.

Podle něj bude mít přímá demokracie tu výhodu, že se volič nebude muset bát, koho zvolí. Nebude také muset vybírat menší zlo. Vždy by tady byla pojistka proti špatnému zákonu nebo třeba diktatuře. To by byla ale tragédie pro strany, jejichž volební strategií je strašení voličů tu levicí, tu pravicí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…