Co všechno by mohl osvětlit Zemanův expert, klade si otázku deník

18.05.2013 9:35

Od počátku devadesátých let se pohybuje ve vlivných kruzích. Má zkušenosti z tajných služeb, působil na ministerstvu vnitra, zahraničí i obrany. Řeč je o Janu Fulíkovi, který dnes pracuje jako expert pro rezidenta Miloše Zemana. Příběh muže s pestrou minulostí zahrnující i pomoc při obnově Iráku či kauzu letounů CASA, přináší sobotní MF Dnes.

Co všechno by mohl osvětlit Zemanův expert, klade si otázku deník
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman při projevu na II. sjezdu Rady seniorů ČR

Jan Fulík je ředitelem bezpečnostního odboru na Hradě a Zemanovým expertem na tajné informace. Do jeho kompetence spadá krizové řízení a ochrana utajovaných informací. Muž, jenž postupně získával vliv od počátku devadesátých let, kdy ve svých sedmadvaceti nastoupil na ministerstvo vnitra, dal jasně najevo, že nehodlá poskytovat rozhovor novinářů. Sobotní MF Dnes ovšem přináší zprávu, ze které vyplývá, že existuje řada témat, do nichž by mohl vnést světlo - od smrti Alexandra Dubčeka až po kauzu letounů CASA.  

Z BIS až k Bartákovi

„Informoval mě, že jste požádal o rozhovor s ním. Po vzájemné domluvě vás chci informovat, že pan Fulík v tuto chvíli rozhovory poskytovat nebude,“ vzkázala novinářům hradní mluvčí Hana Burianová. Expert má přitom za sebou pestrou pracovní minulost. V roce 1990 začal ve svých sedmadvaceti letech pracovat na úřadě podléhajícím tehdejšímu federálnímu ministerstvu vnitra. Z tohoto úřadu se později stala BIS.  Coby velmi aktivní a schopný pracovník je dostal také k nehodě Alexandra Dubčeka. Dostala se mu do ruky aktovka, kterou Dubček ve voze, když havaroval v roce 1992. Tuto aktovku prý Fulík předával neotevřenou Dubčekovým příbuzným. Poměrně brzy se seznámil s pozdějším ministrem vnitra Jindřichem Vodičkou a po jeho nástupu na resort v roce 1997 se Fulík stává ministrovou pravou rukou. Výborně se naučil anglicky a vypracoval se na experta v oboru,“ vzpomíná Vodička.

V roce 1999 se Fulík vrátil do BIS a roce 2002 se objevil v Afghánistánu. V letech 2004 a 2005 se pak pohyboval v Iráku, kde se podílel na transformaci tamní státní správy. Po návratu do Česka pracoval nějaký čas na ministerstvu zahraničí jako tajemník náměstka Jaroslava Bašty. Po vzniku Topolánkovy vlády přešel Fulík na ministerstvo obrany, kde byl poradcem někdejšího prvního náměstka Martina Bartáka. Bartáka i tehdejší nejvyšší šéfku resortu Vlastu Parkanovou (TOP 09) prošetřovala policie z podezření z korupce a nešetrného nakládání se státními penězi.

Fulík se podle informací MF Dnes podílel na jednáních o možné výměně bitevníků L-159 za letouny CASA. Když se Barták stal ministrem obrny ve vládě Jana Fischera, jmenoval Fulíka svým náměstkem.

Cesta na Hrad

V roce 2010 Fulíka z postu náměstka odvolal Alexandr Vondra, oficiálně právě kvůli jeho podílu na kauze letounů CASA a muž, jenž se od počátku devadesátých let pohybuje ve vlivných kruzích na nějaký čas „zmizel“. Objevil se znovu v dubnu letošního roku, kdy si jej vzal na Hrad prezident Zeman. Prý mu ho doporučil Martin Nejedlý spolupracující mimo jiné s ruskou firmou Lukoil.

„Já samozřejmě Jana Fulíka znám, považuji ho za profesionála. A ano, řekl jsem, že by byl správným mužem na správném místě. Rozhodnutí ale učinil pan prezident, já nemám rozhodovací pravomoc,“ říká nejedlý.

Někdejší šéf vojenské rozvědky Andor Šandor deníku řekl, že Fulík na Hradě hraje zřejmě strategickou roli. „Kromě komunikace s tajnými službami a policií se může účastnit třeba i jednání sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost,“ poznamenává Šandor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …