Každý jsme svým způsobem buznou, říká profesor a bývalý senátor

21.05.2013 20:58

Pokud nebude Martin C. Putna jmenován profesorem a prezident nepředloží pádné důvody, které ho k odmítnutí jmenování vedly, je na místě prezidenta zažalovat, říká bývalý rektor Masarykovy univerzity a exsenátor Jiří Zlatuška. Ten v souvislosti s prezidentem Zemanem vzpomněl krok císaře Františka Josefa I. a T. G. Masaryka. Ani ten si nedovolil zneužít osobní pravomoci. Ale není pravdou, že bychom v Česku měli příliš mnoho profesorů, což tvrdí Václav Klaus?

Každý jsme svým způsobem buznou, říká profesor a bývalý senátor
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška v pořadu ČT Hyde park

Místopředseda Rady vysokých škol a někdejší senátor Jiří Zlatuška v úterním Hyde Parku České televize ostře zkritizoval prezidenta Miloše Zemana za to, že odmítá jmenovat profesorem docenta Martina C. Putnu, aniž by to odpovídajícím způsobem vysvětlil. Zeman se tak podle Zlatušky, jenž zastával také post rektora Masarykovy univerzity v Brně, dopouští bezprecedentního útoku na akademické svobody.

Anketa

Dělá Zeman dobře, když blokuje jmenování profesora Putny?

63%
37%
hlasovalo: 18137 lidí

Měl promluvit ministr školství, ne ministr zahraničí

„Prezident musí vysvětlit konkrétní důvod pro své jednání a navíc se tento důvod musí týkat nějakých formálních námitek k procesu jmenování. Veškerý ten předchozí proces je fakticky veřejný a pokud by to mělo být takto zastaveno, tak ty důvody musí být řečeny, aby se s nimi Univerzita Karlova mohla vypořádat,“ podotýká Zlatuška.

„Pokud by se prezident rozhodl ze své libovůle pana Putnu nejmenovat profesorem, byl by to bezprecedentní útok na akademické svobody. Ale díky protestům akademické obce včetně studentů se vyvíjí i postoje Hradu. V tomto smyslu jsme všichni svým způsobem buznou, v nejhorším katolickou buznou,“ míní Zlatuška.

V této souvislosti si někdejší senátor posteskl nad tím, že se za Putnu postavil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a ne ministr školství Petr Fiala. Pokud byl ministr školství přesvědčen, že byly materiály ke jmenování pana Putny v pořádku, měl by se budoucího profesora jednoznačně zastat. Fakt, že se tak nestalo, považuje Zlatuška za chybu.

  • SLEDUJEME téma: Putna

Pokud by prezident nečinil, může přijít žaloba

Pokud se ukáže, že neexistují žádná formální pochybení v rozhodovacím procesu o jmenování a zároveň skutečně dojde k tomu, že prezident pana Putnu nejmenuje, otvírá se podle Zlatušky prostor na správní žalobu, kterou by měl podat ministr školství na prezidenta jakožto úřední orgán. „Není to nic proti Miloši Zemanovi, je to správní problém,“ zdůrazňuje Zlatuška.

Někdejší rektor v této souvislosti vzpomněl na případ ještě z dob Rakouska-Uherska, kdy císař František Josef I. jmenoval profesorem T. G. Masaryka, bez ohledu na to, že s jeho politickými postoji zřejmě nemohl souhlasit. „Svatou povinností prezidenta by mělo být ctění právního řádu,“ podotýká senátor.

Pokud nectí právní řád a sáhne ke zneužití prezidentských pravomocí, je to zkrátka podstatný problém. Přesto má úloha prezidenta ve jmenovacím procesu své místo. Kdyby stál jmenovací proces pouze na vysokých školách, mohlo by být obtížnější ohlídat formální stránku onoho procesu. Prezident má být zárukou toho, že jsou splněny všechny formální náležitosti.  

Kéž bychom měli více lidí projevujících své názory

Někdejší senátor také jednoznačně ocenil, že se Martin C. Putna postavil proti dřívějšímu působení Ladislava Bátory na Ministerstvu školství. Chápe i to, že se docent vyjadřoval během předvolební kampaně. „Projevení názoru je naprosto v pořádku a dokonce bychom si měli přát, aby bylo takových lidí co nejvíce," míní Zlatuška. Dodává navíc, že právě na akademické půdě má docházet k diskusi a vyvíjí se zde různé názory, které je správné říci nahlas.

Podle exsenátora zatím není pravda, že bychom v Česku měli příliš mnoho profesorů. Jsou to asi tři promile populace. Zároveň je třeba mít na paměti, že i v profesorském sboru dochází ke generační obměně. Noví profesoři mohou kvalitně napomoci vzdělání příštích generací. „Pan Putna si nepochybně zaslouží být profesorem,“ zdůraznil Zlatuška s tím, že sepsal řadu monografií a vystupuje na odborných debatách, takže z hlediska jeho odborného působení není k jeho nejmenování důvod.

Školné skončilo špatně

V závěru pořadu Zlatuška odpovídal na dotaz ohledně školného. "Tam, kde bylo v poslední době zavedeno, skončilo povětšinou špatně," prohlásil Zlatuška. Spíše by byl nakloněn tomu, aby existovala určitá absolventská daň v podobě daňové asignace.

Představa, že každý zaplatí školné, až začne vydělávat, podle Zlatušky značně kulhá, protože si lidé právě po skončení školy zakládají rodiny a splácení školného představuje pro občany nemalou zátěž. To je vidět i na příkladech ze Spojených států, kde se dluhy na školném často nedaří splácet.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…