Poslanci přemýšlejí, jak případně rozšířit kontrolu tajných služeb

22.05.2013 12:01

Poslanci přemýšlejí, zda a jak rozšířit kontrolu tajných služeb. Pozměňovací návrh, kterým se dnes zabýval bezpečnostní výbor, předpokládá, že by vláda o jejich činnosti informovala příslušné sněmovní komise. Sněmovní kontrola by se také rozšířila na civilní rozvědku, tedy Úřad pro zahraniční styky a informace. Výbor debatu přerušil, žádá o stanovisko vlády.

Poslanci přemýšlejí, jak případně rozšířit kontrolu tajných služeb
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Úprava kontroly tajných služeb by se mohla dostat do vládní novely příslušného zákona, podle které by tajné služby měly možnost nahlížet do daňových přiznání. Předloha, jež by se souhlasem soudce prolomila mlčenlivosti daňových správců z Generálního finančního ředitelství, by měla pomoci minimalizovat ekonomická rizika pro Českou republiku.

Téma kontroly zpravodajských služeb vnesl na jednání výboru předseda sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby Richard Dolejš (ČSSD). Vláda má už podle současné úpravy informovat poslance o činnosti zpravodajských služeb prostřednictvím "příslušného orgánu", není prý ale stanoveno, který to je, a vláda zprávy podávat nechce. Podle Dolejšova návrhu by to měly být právě sněmovní komise.

Jde prý o pojistku proti zneužívání neužívání tajných služeb exekutivou k politickému boji

Nyní existují komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství. Nově by mohly zahrnout také ÚZSI. Už dříve se hovořilo o tom, že na kontrole tajných služeb by se mohla podílet skupina osobností veřejného života. Takovým směrem se podle dnešních vyjádření některých členů výboru sněmovna asi nevydá, ač například podle Jeronýma Tejce (ČSSD) má smysl o tom uvažovat. I podle něho by ale měla mít za kontrolu odpovědnost v první řadě sněmovna.

"Veřejná kontrola tajných služeb je protimluv," uvedl Daniel Korte (TOP 09). Rovněž Dolejš se vyjádřil pro parlamentní kontrolu. Jeho návrh by měl prý být pojistkou proti případnému zneužívání tajných služeb exekutivou k politickému boji.

Část debaty o úpravě vedl výbor neveřejně. Požádal o to ředitel BIS Jiří Lang se zdůvodněním, že část jeho argumentace by mohla spadat do utajeného režimu.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…