Někteří lidé prý řídí i několik krajských firem najednou. Třeba exministr Ivan Pilip

23.05.2013 10:11

Ve veřejném životě se vyskytují rekordmani, kteří kromě svého povolání stíhají kontrolovat i několik krajských firem. Server iHNed.cz zjistil, že někteří lidé sedí až v pěti dozorčích radách. Všichni jsou přesvědčení, že to zvládnout jde. Server informuje, že mezi rekordmany je například dlouholetý politik Roman Línek nebo bývalý ministr Ivan Pilip.

Někteří lidé prý řídí i několik krajských firem najednou. Třeba exministr Ivan Pilip
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

Hejtman, městský zastupitel, člen výboru Regionální rady regionu soudržnosti. A k tomu ještě člen pěti dozorčích rad. Martin Netolický (ČSSD) dokáže prý sedět na několika židlích najednou. Podle severu iHNed.cz ale není rozhodně sám, kdo kromě svého zaměstnání dokáže kontrolovat hospodaření pěti firem.

Exkluzivní průzkum iHNed.cz mezi krajskými firmami prý ukázal, že takových rekordmanů je pět. Všichni jsou navíc členy dozorčích rad nemocnic v Pardubickém kraji. A to prý vychází právě ze strategie hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. "Nemocnice si vzájemně konkurovaly, parazitovaly jedna na druhé. Nutně jsme potřebovali sjednotit systém řízení," říká.

Také ve Zlínském kraji se ale najdou lidé, kteří naráz hlídají několik společností. Radní Lubomír Nečas a zastupitel Libor Lukáš jsou prý například členy čtyř dozorčích rad.

Sloučení nemocnic by situaci vyřešilo

Martin Netolický z ČSSD je člen DR Pardubické krajské, Litomyšlské, Svitavské, Orlickoústecké a Chrudimské nemocnice. Podle iHNed.cz je tak snadné vypočítat, že hejtman zodpovědný za finance sedí dohromady v pěti dozorčích radách. Podle vyjádření tiskového mluvčího kanceláře hejtmana Jakuba Rychteckého za to ovšem nedostává ani korunu, nicméně kontroluje hospodaření klíčových firem, které vlastní kraj. "Řada záležitostí ve zdravotnictví je finančně náročná, denně musíme řešit ekonomiku nemocnic. Tak jsme se dohodli, že tam budeme jediní dva politici," říká Netolický. Tím druhým je 1. náměstek hejtmana pro zdravotnictví Roman Línek.

Problém stíhat prý nemá. Netolický ale považuje současný stav za neefektivní. Ideální by prý podle něj bylo sloučit všechny nemocnice do jedné akciové společnosti. Pokud návrh projde, z pěti dozorčích rad se stane jenom jedna.

Jak píše iHNed.cz, Roman Línek prý s obsazováním politiků do dozorčích rad nemá problém. Lidé si je volí ve volbách. Politici tak v kontrolních orgánech vlastně zastupují zájem veřejnosti.

Dozorčí rady se konají ve dvou dnech, čili stíhám

Dalším, koho si ve svém průzkum iHNed.cz všímá, je bývalý ministr a podnikatel Ivan Pilip. Ten je člen DR Pardubické krajské, Litomyšlské, Svitavské, Orlickoústecké a Chrudimské nemocnice. "Svým způsobem je to ale vykonávání jedné aktivity v pěti institucích," naráží Pilip na to, že všechny nemocnice vlastní kraj. Členství ho navíc ani časově nevyčerpává. "Dozorčí rady se konají ve dvou dnech, čili stíhám," dodává.

Advokát Rudolf Skoupý sedí také v dozorčích radách pěti nemocnic a jeho motivem je prý pomáhat. "Možná tomu nebudete věřit, ale můj motiv je pomoct. Pomoct těm nemocnicím, které v současné době nefungují tak, jak by měly," říká. Zároveň ale přiznává, že nemá moc šancí to změnit. "Rozhodovací pravomoc má kraj. Dozorčí rada je v tomto případě pouze poradní orgán. Spíše jde o projednávání a upozorňování," dodává.

Ředitel nemocnice ve Vysokém Mýtě Josef Diessl byl do pěti dozorčích rad také navržen krajem. "Asi proto, že jsem přišel z oblasti zdravotních pojišťoven," myslí si. Serveru iHNed.cz řekl, že členství v pěti kontrolních orgánech se prý dá zvládnout především i kvůli tomu, že mají jen kontrolní a doporučující charakter.

Práce je to náročná, ale důležitá

Zastupitel Zlínského kraje Libor Lukáš sedí ve čtyřech dozorčích radách zcela odlišných společností. Problém v tom prý ale nevidí. Původním povoláním stavební technik se ještě kromě politických povinností věnuje soukromému podnikání a řídí firmu poskytující komunální služby. Ve čtyřech dozorčích radách sedí prý proto, že se chce aktivně podílet na správě veřejných věcí. "Mám zájem být prospěšný pro naši zemi svými dovednostmi a zkušenostmi," dodává.

Vedoucí tělovýchovný lékař a radní Zlínského kraje pro zdravotnictví Lubomír Nečas (SPOZ) se na každou dozorčí radu chystá osm hodin. "Asistentka mi připravuje podklady, jednání pak trvá asi dvě až tři hodiny," říká. Podle vyjádření, které dal serveru iHNed.cz je to velmi náročná práce, ale důležitá.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…