Kníže se u Moravce rozčiloval: Nebudu kritizovat své kolegy. Nebudu

26.05.2013 13:43

Spor mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem ohledně jmenování velvyslanců stále neutichá. „Jakékoliv přiblížení ke kompromisu jsem nezaznamenal,“ prohlásil Schwarzenberg v pořadu Otázky Václava Moravce České televize.

Kníže se u Moravce rozčiloval: Nebudu kritizovat své kolegy. Nebudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Schwarzenberg zdůraznil, že otázka jmenování velvyslanců představuje zásadní rozhodnutí. Nemůže prý ze svého stanoviska ustoupit, protože se jedná o principiální spor. „Prezident republiky na základě Ústavy velvyslance nejmenuje, ale pouze pověřuje. V tomto případě tedy prezident neplní své ústavní povinnosti,“ uvedl ke snaze Miloše Zemana prosazovat své kandidáty na velvyslance.

Zeman před přibližně třemi týdny podepsal jmenování prvního velvyslance ze Schwarzenbergova seznamu. Jednalo se ale spíše o symbolické gesto, šlo totiž o ambasadora v himalájském království Bhútán. Těžiště celého sporu ale představují neobsazená místa velvyslanců na Slovensku a v Rusku, na ně by Zeman rád dosadil Livii Klausovou a Vladimíra Remka. S tím ovšem Schwarzenberg nesouhlasí.

Kompromis zatím v nedohlednu

„Tady je těžko dosažitelný kompromis,“ povzdechl si ministr zahraničí a poukázal na skutečnost, že Zeman zatím ani nepodepsal jména některých velvyslanců, které schválil už jeho předchůdce Václav Klaus, konkrétně v Tádžikistánu, Thajsku či některých afrických zemích, jako je Kongo nebo Angola.

Schwarzenberg vyloučil možnost, že by ze stávajícího sporu ustoupil a se jmenováním Klausové a Remka souhlasil. „Nejde tolik o to, jestli se Remek a Klausová stanou velvyslanci nebo ne, ale o zásadu, kdo je za jejich jmenování zodpovědný. Spor se tak dostal do zcela jiné úrovně a zde už ustoupit nemůžu,“ upřesnil. Přitom v konkrétní osobě Remka prý byl ochoten ustoupit.

Zeman nedodržuje své ústavní povinnosti

Zeman během svého prezidentského projevu poukázal na fakt, že ruská ambasáda je již rok bez velvyslance. Schwarzenberg ho nyní opravil, že tento stav trvá pouze od začátku tohoto roku, tedy necelých pět měsíců. "A to není nic zas tak neobvyklého," dodal. Prozradil také, že ví o někom, kdo by dle jeho osobního názoru lépe splňoval požadavky na velvyslance v Rusku než Remek, avšak odmítl jeho jméno prozradit. „Prezident by jeho jméno stejně nepodepsal a já nyní nechci dotyčného vystavovat takové nepříjemné situaci,“ prozradil jen.

Přestože Schwarzenberg nařkl Zemana z nedodržení ústavních povinností, celý spor k Ústavnímu soudu ale dávat prý nehodlá. Dodal, že tyto neshody sice neochromují zahraniční politiku, ale výrazně ji zatěžují. "Náš obraz ve světě se výrazně nezlepšuje," poznamenal.

Došlo i na aktuální zahraničně politické téma tzv. "Klausovy výjimky" z Lisabonské smlouvy. Schwarzenberg očekává, že současný prezident by na věc mohl koukat jinak, a z výjimky vyžadované jeho předchůdcem ustoupit. "Já jsem za tuto výjimku vždycky bojoval, protože jí chtěl náš prezident, ale vždycky jsem měl pocit, že není nezbytná," uvedl k tomu dále Schwarzenberg. Ten prý nyní bude požadovat především stanovisko od vlády, protože ta je podle něj za zahraniční politiku zodpovědná.

Hulinský je strašidlo, jen už naštěstí nikoho nestraší

Řeč se stočila i k problematickému projektu sKaret z dílny rezortu TOP 09. Premiér a předseda ODS Petr Nečas totiž včera připustil jeho možný úplný konec. „Nevylučujeme, že by stát úplně ustoupil od projektu sKaret," prohlásil po jednání výkonné rady ODS. Schwarzenberg se však k problematice sKaret velice důrazně odmítl vyjádřit. „Nebudu kritizovat práci svých kolegů, to po mně nechtějte, ani se toho nedočkáte. Nebudu a nebudu,“ zvýšil podrážděně hlas.

„Bohužel, lidi jsou lidi a i v politice jsou pouze lidi,“ okomentoval Schwarzenberg současné napětí na pražském magistrátu, které se odráží i do atmosféry ve vládě. Vzájemným neshodám podle něj napomáhá to, že už za rok budou nové volby, proto politikům už praskají nervy a chovají se k sobě nešťastným způsobem. „ Já ty spory uctivě poslouchám a bavím se tím. Jsem flegmatik a to je velká výhoda,“ dodal.

K pražské ČSSD prý zachovává skeptický postoj, protože ji vede Petr Hulinský. Na připomínku moderátora Václava Moravce, že on ji přece nevede, upřesnil, že funguje v pozadí jako mocná osoba, která vše řídí. Ocenil také Nečasovo označení koalice za „huhu koalici“. „Huhu mě pobavilo, protože huhu dělají v pohádkách strašidla a tohle je taky takové strašidlo, jen už moc lidí nevyleká. To jsou pravdivé příběhy z města Prahy,“ uzavřel Schwarzenberg.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…