Pospíšil v ČT rozprávěl o korupci: Někteří lidé mají posunutý žebříček hodnot

29.05.2013 21:09

Kvalitní justice něco stojí. To opakovaně zdůrazňuje exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který prozradil, co si myslí o Lence Bradáčové, jak se dívá na boj s korupcí a co říká politické kultuře v Česku. V České televizi také jasně řekl, že je připraven z politiky odejít, pokud se ukáže, že nemá podporu voličů, protože na politice není existenčně závislý.

Pospíšil v ČT rozprávěl o korupci: Někteří lidé mají posunutý žebříček hodnot
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil se ve sněmovně poněkud zasnil

Někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ve středečním Hyde parku České televize důrazně hájil záměr vlády změnit strukturu státních zastupitelství. O místo pražské vrchní státní zástupkyně kvůli tomuto záměru má přijít např. Lenka Bradáčová. Zrodí se naopak speciální útvar na boj s korupcí. Levicová opozice bije na poplach a tvrdí, že nám hrozí vznik všemocné generální prokuratury. Pospíšil to ale zásadně odmítá.

Politická kultura u nás

Nejvyšší státní zástupce sice získá více moci, ale bude zpřísněn třeba jeho výběr. Na tom se bude podílet ministr spravedlnosti, vláda, prezident a poradní sbor při státním zastupitelství. „Jsme jen lidé, ale myslím, že se daří minimalizovat rizika výběru nevhodného kandidáta,“ poznamenal Pospíšil. Někdy výběr může bolet a diskuse o konkrétních osobnostech může trvat kupříkladu čtvrt roku, ale v obecné rovině považuje diskusi za prospěšnou a na jejím konci musí politici najít shodu.

Současný státní zástupce Pavel Zeman by po vstoupení zákona v platnost mohl v úřadu zůstat na dalších deset let, což exministr spravedlnosti vítá. Sám je velmi spokojen s tím, že se podařilo do funkce nejvyššího státního zástupce prosadit právě Pavla Zemana ještě za jeho vedení resortu.

Pospíšil také doufá, že za nějakých deset let budeme na takové politické úrovni, že politici budou schopni uzavřít dohodu o osobnosti nového nejvyššího státního zástupce.  

Poradní sbor a Lenka Bradáčová

Poradní sbor bude jedenáctičlenný a bude složen právě ze státních zástupců, kteří své zástupce budou volit. Tato volba se bude opakovat jednou za šest let. Má to ale několik podmínek. V tomto orgánu nebudou moci zasednout čelní funkcionáři. Právě tento orgán může vyvolat další debatu o státních zástupcích a Pospíšil znovu zdůraznil, že debata prospívá kultivaci politiky, takže ji vítá.

Nový zákon také ruší vrchní státní zastupitelství. Co se tedy stane s Lenkou Bradáčovou, která zastává post vrchní státní zástupkyně v Praze? „Podle mého názoru se ona může prosadit v jakékoli funkci," poznamenal Pospíšil, jenž dal opakovaně najevo, že Bradáčové fandí a věří, že bude vzorem pro mladší státní zástupce. Ona sama se prý chce vrátit na některou z nižších pozic na státním zastupitelství. „Nemusíme se bát, že nebude koho vybrat, když to Lenka Bradáčová odmítne, máme tu dostatek kvalitních státních zástupců,“ říká exministr.

Kauzy, které dnes řeší právě tým Bradáčové, bude muset dořešit např. nejvyšší státní zastupitelství, ale nejen ono. Pospíšil se proto neobává, že některé kauzy po zrušení vrchních státních zastupitelství skončí zametené pod kobercem. „To, co je důležité říci, že ti státní zástupci, kteří pracují na jednotlivých kauzách, mají tyto kauzy dokončit,“ zdůraznil Pospíšil.

Boj s korupcí nikdy nekončí

Ve vysílání došlo také na spor Lenky Bradáčové s někdejším šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem. Pospíšil doufá, že se v brzké době veřejnost dozví více podrobností. Podivil se také nad tím, že Martinec zřejmě zůstane u policie, ale znovu poukázal na to, že zatím veřejnost nemá dostatek informací k tomuto sporu.

Pospíšil také odpovídal na otázku, zda politickým stranám nevyhovuje korupční prostředí. „Podle mého soudu jim nevyhovuje, ale i v politických stranách, stejně jako jinde ve společnosti, se najdou lidé, kteří mají posunutý žebříček hodnot a je proti nim třeba bojovat,“ poznamenal exministr. Rozhodně to ale není tak, že politické strany nesou kolektivní vinu na selhání jednotlivců. V souvislosti s kauzou odsouzeného poslance Romana Pekárka (dříve ODS), udělali podle Pospíšila občanští demokraté maximum k tomu, aby se Pekárka zřekli.

Podle exministra je třeba pracovníky justice odpovídajícím způsobem zaplatit, pokud chceme, aby vykonávali svou práci s plným nasazením, to se týká jak vězeňských dozorců, tak např. soudních zapisovatelek. Kvalitní justice zkrátka podle Pospíšila něco stojí.

Klidně z politiky odejdu

Pospíšil je také místopředsedou ODS a jako takový odpovídal na řadu dotazů, mimo jiné proč ODS neprosadila více předvolebních slibů. Exministr se bránil, že je expertem na problematiku resortu spravedlnosti a nezaměstnanost spadá pod jiné resorty. Vyjádřil však naději, že jeho stranický kolega a ministr průmyslu Martin Kuba napomůže podnikatelům tak, aby tito mohli vytvořit nová pracovní místa.

Voliči však Pospíšila vnímají jako součást ODS a sečtou mu u volebních uren všechny plusy a minusy. Pokud minusy převáží a exministr u voličů pohoří, je ihned připraven odejít z politiky. Není na ní existenčně závislý, je připraven se živit jinak a pečovat o odkaz Jana a Medy Mládkových. „Klidně z politiky odejdu a půjdu do Musea Kampa,“ podotkl Pospíšil.

V této souvislosti také uvedl, že byl připraven z politiky odejít již po svém sesazení z postu ministra, proto chápal blízké krajské volby jako referendum o svém setrvání v politice. Tyto volby vyhrál, takže se rozhodl v politice zůstat. Zdůraznil také, že voličům říkal, jak krajské volby chápe - a podle čeho jiného by se měl rozhodovat než podle vůle voličů.

V závěru pořadu Pospíšil prozradil, že na příští volební období připravuje zákon, podle něhož by se změnil systém voleb do Poslanecké sněmovny ČR a to na většinový volební systém. Pokud se to podaří prosadit, posílí se vztah mezi občany a jejich poslanci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…