Prioritou ÚOHS je boj s kartely při tendrech, tvrdí šéf úřadu Rafaj

30.05.2013 16:45

Než se úředníci antimonopolního úřadu dostanou k řešení podnětu k prověření zakázky, uběhne někdy téměř rok. Dostávají ročně téměř tři tisíce podnětů k prověření zakázek a tudíž jsou zahlceni. Prioritou je pro úřad boj s kartely při tendrech. Na otázky o činnosti ÚOHS pro iHNed.cz odpovídal šéf úřadu Petr Rafaj.

Prioritou ÚOHS je boj s kartely při tendrech, tvrdí šéf úřadu Rafaj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

„Každý z pracovníků na veřejných zakázkách má v jednu chvíli na stole přibližně 10-12 správních řízení nebo podnětů, které řeší aktivně, a v dalších cca 6-10 případech poskytuje součinnost v rámci druhostupňového řízení. Délka prošetření se samozřejmě liší podle náročnosti případu. Vždy se však musíte seznámit s kompletní dokumentací k zakázce v řádu někdy stovek nebo tisíců stran,“ říká k situaci na úřadě Rafaj. To vše prý vyžaduje čas a jedno správní řízení tedy trvá zpravidla několik měsíců.

Lhůty jsou dlouhé

Server iHNed.cz uvádí příklad, kdy advokát Petr Svoboda posílal na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže své podezření na manipulaci tendru Ministerstva dopravy, které hledalo nového dodavatele kontrolních nálepek STK a emise na motorová vozidla. Jenže úředníci se prý začali tendrem zabývat ve správním řízení až téměř po roce. Servisní organizace Ministerstva dopravy mezitím uzavřela smlouvu s vítězem. Kontrakt už tedy nikdo nezruší a může padnout už jen pokuta. To je podle advokáta jen těžko obhajitelné. 

Petr Rafaj však své lidi brání. V odpovědi pro čtenáře předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže uvedl, že "obdrží ročně téměř tři tisíce podnětů k prověření zakázek. Pracovníci jsou zahlceni a často nestíhají. Při tomto počtu podnětů je zřejmé, že trvá několik týdnů či měsíců, než se na podnět dostane řada. Prioritu mají navíc správní řízení“.

Co se prý týká zakázky na nálepky STK a emise, je podle Rafaje podstatné, že uchazeči o zakázku mohli kdykoliv v průběhu zadávacího řízení podat návrh na okamžité zahájení správního řízení. A vše urychlit. „Nicméně se tak nestalo. A podle našich informací navíc nikdo z uchazečů ani nepodal námitky k zadavateli,“ podotkl Petr Rafaj.

Bid rigging

V rozhovoru pro iHNed.cz Petr Rafaj uvedl, že jednou z priorit úřadu je boj s bid riggingem, tedy s kartely ve veřejných zakázkách, při nichž nelegálně zmizí zhruba pětina erárních peněz.

Na otázku čtenáře předseda ÚOHS uvedl: „V případě této nezákonné činnosti je zcizeno přibližně 20 % veřejných prostředků, a protože se jedná o největší zakázky zadávané státem, lze odhadovat, že škody se pohybují v miliardách korun,“ řekl Petr Rafaj v rozhovoru se čtenáři serveru iHNed.cz.

Největší ukončený případ bid riggingu byl podle Rafaje v oblasti odpadového hospodářství. „Uložené pokuty byly ve výši stovek milionů korun a celkově můžeme konstatovat, že jsme ušetřili veřejnému sektoru přibližně 400 milionů Kč za předpokládanou dobu zakázky.“ O správních řízeních, která jsou však v běhu, nemohl předseda ÚOHS informovat, protože by se prý ohrozil jejich průběh a výsledek.

Čtenáři se také zajímali o naše mobilní operátory. Podle tazatele si rozdělili trh a účtovali si vysoké poplatky za telefonování. Předsedy ÚHOS se zeptali, zda právě v tomto případě neměl úřad zakročit. „Trhem mobilní telefonie se úřad soustavně zabývá. Úřad nemá podezření, že by mezi současnými mobilními operátory byla uzavřena kartelová dohoda. Podmínky fungování trhu stanovuje ČTÚ,“ doplnil Rafaj.


 

reklama

autor: dkr

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …