Na vnitru je 20 žalob kvůli seznamu StB. Mezi nimi i Voříškova

06.06.2013 17:52

Ministerstvo vnitra eviduje nyní 20 žalob na ochranu osobnosti, kterými se lidé u českých soudů domáhají verdiktu, že je československá komunistická Státní bezpečnost (StB) vedla ve svých svazcích jako spolupracovníky neoprávněně. Mezi známé osobnosti, které vnitro žalují, patří například televizní moderátor Karel Voříšek. Na Slovensku ve čtvrtek začal soud projednávat podobnou kauzu majitele Agrofertu, miliardáře Andreje Babiše.

Na vnitru je 20 žalob kvůli seznamu StB. Mezi nimi i Voříškova
Foto: TV Prima
Popisek: Karel Voříšek navštívil newsroom TV Prima a seznámil se s novými kolegy

Mluvčí vnitra Hana Malá dnes sdělila, že jednotlivé žaloby jsou v různém stadiu soudního řízení. Oficiální seznamy zveřejnilo Ministerstvo vnitra v březnu 2003 a seznam spolupracovníků předlistopadové vojenské kontrarozvědky tehdy zveřejnila i armáda.

Karel Voříšek se snaží očistit své jméno žalobou u Městského soudu v Praze. Podle jeho advokáta Josefa Lžičaře se k ní již vnitro vyjádřilo s tím, že moderátor byl "nevědomý důvěrník".

"Soud by měl rozhodnout v náš prospěch," řekl právník. Soud jednání zatím nenařídil. Televize Nova ukončila spolupráci s Voříškem letos v březnu poté, kdy se v médiích začalo psát o jeho údajné spolupráci s StB. Moderátor se proti tomu ohradil a později přešel na Primu.

Babišův případ začal dnes projednávat soud v Bratislavě. Podnikatel slovenského původu se domáhá verdiktu, že jej StB vedla neprávem v seznamech jako agenta. Před soudem spolupráci s československou tajnou službou popřel, soudkyně pak jednání odročila na říjen, kdy hodlá vyslechnout svědky.

Soudy řešily podobné případy již v minulosti. Letos například definitivně neuspěl s žalobou těšínský zastupitel Marian Kuś. Nejvyšší soud (NS) odmítl jeho dovolání, předtím mu nevyhověly městský ani Vrchní soud v Praze. O Kuśovi se v minulosti objevily v médiích informace, podle nichž se před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku.

Komunistická rozvědka pak prý dokonce počítala s jeho vysláním do Vatikánu. Kuś to popíral. Neúspěch zaznamenal v roce 2008 také plzeňský zastupitel Miroslav Charvát, jehož žalobu soudy zamítly.

Mezi známé spory s vnitrem patří zejména žaloba herečky Jiřiny Bohdalové, která v roce 2004 kauzu vyhrála, když žádala vymazání svého jména z evidence. O rok později soud rozhodl, že je v evidenci neoprávněně také herec Jan Skopeček.

V roce 2010 pražský městský soud vyhověl žalobě herce Jana Kanyzy a rozhodl, že Archiv bezpečnostních složek (ABS) má jeho jméno vymazat z webového seznamu spolupracovníků StB. Ministerstvo vnitra muselo vymazat ze seznamu také operní pěvkyni Soňu Červenou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …