Přestaneme církvím platit, napsal Zaorálek. A z novin mu vzkázali cosi o marxismu

07.06.2013 8:12

Lidové noviny se věnují prohlášení místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka, který se na svém blogu vyjádřil k církevním restitucím. Zaorálek naznačil, že jeho ČSSD ve vládě udělá vše proto, aby co nejvíce z dohod současné vlády s církvemi zrušila, případně prostě přestala platit dohodnuté příspěvky. LN to označují za „neobyčejně silný tabák“ a na pomoc si berou i ministra Petra Mlsnu.

Přestaneme církvím platit, napsal Zaorálek. A z novin mu vzkázali cosi o marxismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Rovnou do titulku svého blogového příspěvku na ktuálně.cz dal Zaorálek základní vzkaz: „17 miliard církvím zrušíme hned“. „Ústavní soud potvrdil platnost zákona, který nerespektuje princip rovnosti před zákonem. Nedá se mluvit o žádné spravedlnosti,“ konstatuje dále místopředseda ČSSD. Pak přechází ke slibům, co ČSSD se situací udělá. „Pokud výsledek příštích parlamentních voleb bude příznivý pro sociální demokracii, budeme samozřejmě usilovat o změnu zákona,“ píše.

Napravit škody, které vznikly státu, lze však prý i jiným způsobem. Například zrušením příspěvku, který mají církve od státu čerpat. „Zrušení finančního příspěvku církvím v rozsahu 17 miliard je první možný krok, který nepředstavuje ani vážnější právní problém,“ myslí si Zaorálek.

Jeho nápad označil v Lidových novinách redaktor Martin Zvěřina jako „silný tabák i na leckterého pokrokáře“. Celkem prý Zaorálkovo rozčílení chápe. „Jako předlistopadový absolvent marxistické filozofie má na dštění síry jistý nárok,“ píše. Nápad, že ČSSD po volbách nebude s církvemi vůbec jednat, ale prostě přestane stávající smlouvu dodržovat, by prý měl lidi přimět k pozornosti.

Podle Zvěřiny to tak trochu vypadá, jako kdyby Zaorálek povýšil sebe samotného nad stát a učinil ze své osoby kritérium spravedlnosti, které přesahuje slovutný ÚS i všechny další složky soudního systému.

Navíc se Lidové noviny zamýšlejí nad šancemi nápadu ČSSD na nedodržování smluv s církvemi. Jejich vláda by podle deníku prohrála jakýkoliv spor či arbitráž, u které by církev své nároky uplatnila. Cituje při té příležitosti například předsedu Legislativní rady vlády Petra Mlsnu, podle kterého se jedná o typickou ukázku zpětné účinnosti, která je v demokratickém světě nepřijatelná. „Navíc by bylo asi stěží akceptovatelné, aby stát nejprve uzavřel s církvemi smlouvu, vyvolal u nich legitimní očekávání jejího plnění, a pak by ji de facto jednostranně popřel tím, že změní zákonnou úpravu a tím smlouvu jakoby nepřímo zneplatní“ říká dále Mlsna.   


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …