Kníže o sporu s Ázerbájdžánem: Žádná tragédie se nekoná

07.06.2013 16:33

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) se žádná "tragédie" ve vztahu s Ázerbájdžánem kvůli jeho slovům o nedemokratičnosti této země nekoná. Prezident Miloš Zeman, s nímž řeší již několikátý spor, jej prý kritizuje kvůli protivenství vůči české diplomacii.

Kníže o sporu s Ázerbájdžánem: Žádná tragédie se nekoná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

"Aniž by se mě zeptal, jak to bylo a co se stalo, tak už mě sepsul. Setkal jsem se s ázerbájdžánským ministrem zahraničí a celé mu to vysvětlil, žádné velké tragédie se nekonají," řekl Karel Schwarzenberg na dotaz ČTK po udílení cen Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Za kritikou hlavy státu podle Schwarzenberga stojí "jisté protivenství ze strany prezidenta republiky vůči Ministerstvu zahraničních věcí".

Šéf české diplomacie označil v březnu autoritářský režim prezidenta Ilhama Alijeva za "solidní rodinnou diktaturu". Zeman, který ve čtvrtek na Hradě přijal velvyslance Ázerbájdžánu, jeho slova odsoudil. "Neuvážené výroky" podle hlavy státu brání českým firmám v uzavírání kontraktů a vedou k pozastavení či odložení kontraktů dosavadních.

Schwarzenberg, který se s Milošem Zemanem pře i o vyslání některých velvyslanců do zahraničí, kritizoval Alijevův režim na filmovém festivalu Jeden svět v Praze. V rámci přehlídky byl cenou za lidská práva Homo Homini vyznamenán ázerbájdžánský právník Intigam Alijev. Schwarzenberg se tehdy "opřel" také do západního světa, který podle něj toleruje diktátorský režim v zemi.

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí výroky šéfa české diplomacie označilo za neobjektivní a neseriózní. Mluvčí ministerstva Elman Abdullajev 6. března prohlásil, že podobné výroky mohou poškodit vztahy obou zemí v politické, hospodářské i humanitární oblasti.

Nedostatek demokracie v zemi známé svým ropným průmyslem kritizují nevládní organizace i mezinárodní společenství. Alijev převzal v roce 2003 prezidentskou funkci po svém otci Gejdarovi. Opozice jeho zvolení označila za zmanipulované a vytrvale si stěžuje na omezování svých práv. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…