A co si pomyslí Ukrajinci, kteří trpí pod úsporami, aby dostali pomoc? Analytik Bloombergu a nepřítel Putina by nechal Řecko padnout

07.07.2015 8:16

Komentátor Bloombergu Leonid Beršidskij tvrdí, že by věřitelé neměli Řekům dále ustupovat. Mohli by tak prý vyslat špatný signál do členských zemí EU, které se nacházejí rovněž ve špatné ekonomické kondici a také státům, které o členství usilují.

A co si pomyslí Ukrajinci, kteří trpí pod úsporami, aby dostali pomoc? Analytik Bloombergu a nepřítel Putina by nechal Řecko padnout
Foto: Neoskosmos.com
Popisek: Řecko zažívá sérii stávek a protestů

Podle Beršidského je třeba po výsledku referenda Řecko vyloučit z eurozóny a nejspíš také z celé Evropské unie. V opačném případě prý hrozí, že i další země začnou vznášet podobné nesmyslné požadavky a zejména aspiranti z východní Evropy se budou chtít do tohoto bloku přidat. „Dokonce i Mezinárodní měnový fond nyní veřejně pochybuje o tom, že bude někdy možné astronomický dluh Řecka splatit. Tak proč na této iluzi dále trvat? Nebylo by lepší jej odepsat výměnou za to, že se Tsipras zaváže k nastartování skutečných reforem, aby se země stala soběstačnou? Vedle toho bychom měli myslet na geopolitický rozměr. Spojené státy se obávají, že Řecko zahnané do kouta může rozložit evropskou jednotu v otázce sankcí proti Rusku,“ upozorňuje Beršidskij.

Beršidskij také zdůvodňuje, proč patří členské státy z východní Evropy k největším odpůrcům nalezení kompromisu s Řeckem. Za vším je prý žárlivost. „Řecko obdrželo pomoc, aby si jeho obyvatelé udrželi životní standard, na který tyto země nedosáhnou. A aby toho nebylo málo, tak jejich podíl na finanční pomoci Řecku je na jednoho obyvatele ve srovnání s průměrnými příjmy vyšší než podíl Německa a Francie,“ konstatuje Beršidskij a dodává, že pravý důvod však leží ještě někde jinde. „Tyto země musely pro přijetí do eurozóny splnit náročné podmínky. Řecku stačilo k přijetí eura jenom lhát o svém rozpočtovém deficitu,“ píše Beršidskij a cituje tweet slovenského ministra financí Petera Kažimíra: „Odmítnutí reforem nemůže znamenat, že nyní Řekové získají peníze snadněji.“

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

„Kdyby představitelé EU vyhověli řeckým požadavkům, vyslali by jasný signál voličům a vládnoucím elitám kandidátských zemí, tedy do Srbska, Černé Hory, Makedonie a Albánie. Stejně tak jako na Ukrajinu. V této zemi jistě nechovají příliš velké sympatie k boji řeckých důchodců o zachování penze ve výši 600 eur měsíčně. Tato částka je totiž vyšší, než berou ukrajinští policisté. Ukrajina musí pro získání finanční pomoci od MMF zvýšit sazby za energie a osekat důchody na minimum, což je právě to, čemu se Tsiprasova vláda brání zuby nehty. Prezident Ukrajiny Petro Porošenko nedávno prohlásil, že odpovědná a efektivní politika vlády země pomohla k získání pomoci od světového společenství. Zatímco Řecko se dle jeho názoru ocitlo naopak v izolaci kvůli svému nezodpovědnému chování a pokusům vydírat Evropskou komisi,“ zmiňuje Beršidskij.

„Jestliže se nyní podaří Tsiprasovi od Evropy získat více peněz, Ukrajinci si pomyslí, že upřímná snaha o nápravu financí se jim nevyplatí. Budou vědět, že rozhodnutí evropských představitelů jsou politická a neřídí se žádnými předem danými pravidly. Tento jasný případ morálního hazardu je rovněž nebezpečný pro v ekonomické oblasti tápající země EU, jako je např. Španělsko. Současná vláda země zaujímá vůči Řecku tvrdý postoj. Případné Tsiprasovo vítězství by povzbudilo populistické síly v jihoevropských státech EU a dala by voličům důvod podpořit je ve volbách. Můžete hlasovat pro odpuštění dluhů, což se v mnoha státech již také stalo. Neměli byste však mít právo hlasovat o tom, aby vám lidé z jiných zemí platili více peněz. Pokud je právě tohle hlavní zpráva vyplývající z nedělního referendu v Řecku, potom je to skutečně mrzuté pro zbytek Evropy. A to jak v jejím rámci, tak i mimo ní,“ uzavírá Beršidskij.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…